Nadat de voorstellers hun amendement hadden gewijzigd, was het woord wederom aan den Regeeringsgemachtigde. 850 een globale schifting heeft plaats gehad bij de aanwijzing. Bovendien is bij deze aanwijzing er voor zorggedragen, dat het benoodigde aantal intel- lectueelen in ruime mate aanwezig is. Deze waarborg heeft men niet bij een loting. Voorts zal men bij toepassing van dit systeem van het aantal door het lot aangewezenen, voordat men tot de nauwgezette keuring overgaat, moeten afvoeren de kennelijk lichamelijk ongeschikten degenen, die kleiner zijn dan 1,55 m lieden met meer dan twee jaren gevangenisstraf achter den rug zij, die in een ziekeninrichting zijn opgenomen ingezetenen, die buiten Nederlandsch-Indië vertoeven de onmisbare kostwinners en zij, tegen wie grondige verdenking bestaat, dat zij niet te allen tijde achter het gezag zullen staan. Al deze personen moeten worden uitgezocht en afgevoerd. Derhalve, ook na de loting een aanzienlijke vermeerdering van arbeid, in vergelijking met het thans voorgestelde systeem. Aangezien voorts, zooals ik bij de beantwoording in eersten termijn mededeelde, in de eerstvolgende jaren meer dan één leeftijdsklasse tegelijk zal worden ingelijfd, zal de zooeven opgesomde arbeid een evenredige verveelvoudiging ondergaan. O.a. zal de registratie niet vier a vijfhonderdduizend, doch 800.000 a 1 millioen jonge lieden moeten omvatten. Nu over leeftijden wordt gesproken is een waarschuwing op haar plaats aan die voorstanders van het systeem van loting, die bevreesd zijn voor indivi- dueele subjectiviteit bij de aanwijzing volgens de voorgestelde regeling. Wan neer men namelijk, wat de Regeering niet doet, subjectiviteit vreest, dan kan deze ook tot uiting komen bij de bepaling van den leeftijd der betrokkenen en dus bij het vaststellen of men al dan niet moet meeloten, omdat immers in de Indonesische maatschappij het geboortejaar lang niet altijd vaststaat of met zekerheid is te bepalen. Na het voorafgaande behoeft het geen betoog, dat toepassing van een systeem van loting een spoedige opkomst van de eerste lichting ook het geachte lid, de heer La Lau wees daar reeds op onmogelijk zou maken. Eveneens zal het duidelijk zijn dat de Regeering zich niet voor de tweede lichting kan binden voordat Zij de consequenties volledig heeft overzien. Wanneer men bedenkt dat van elke 100 man, die in de loting zouden worden betrokken, er slechts één voor inlijving in aanmerking komt, zal toch eerst dienen te worden nagegaan of arbeid en kosten wel evenredig zullen zijn met het daarvan te verwachten nut. De Regeering is echter bereid, onmid dellijk aan te vangen met een nauwgezette studie van het onderhavige onder werp. Mocht deze studie tot de conclusie voeren, dat de consequenties van het systeem van loting aanvaardbaar zijn, dan zal Zij de noodige voorberei dingen met voortvarendheid ter hand doen nemen, teneinde het systeem in te voeren, zoodra zulks maar eenigszins mogelijk is. Een verdere tegemoetkoming aan de wenschen van de heeren Kasimo, prawoto en Salamoen is der Regeering thans niet mogelijk. De Regeering heeft met voldoening kennis ervan genomen, dat de voor stellers van het amendement inzien, dat toepassing van het systeem van loting voor het eerste contingent miliciens absoluut onmogelijk is en zij dus hun amendement in dezen geest hebben veranderd, waardoor de Regeering meer respijt zal krijgen om den arbeid, aan de registratie der loting verbonden, tot stand te brengen. Toch is het der Regeering niet mogelijk, nu reeds te zeggen, dat in 1942 tot de loting en de registratie kan worden overgegaan. De Regeering weet nog op geen stukken na, wat aan dit werk allemaal vastzit. Door een toezegging te doen, zooals de voorstellers wenschen, zou Zij Zich aan iets binden, waarvan Zij de practische uitvoering nog niet heeft kunnen verzekeren. De heer Zwart heeft nog gevraagd of de Regeering kan mededeelen, hoe lang de studie, welke Zij noodig acht om een goed inzicht te krijgen in de

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 108