voor de bereiding van brood in groote hoeveelheden. Met mede werking van den dirigeerend apotheker le klasse W. Zaadnoordijk werden de bakproeven volgens de methode van kapitein Ferrée in de militaire bakkerij te Tjimahi op grootere schaal voortgezet uiteindelijk hebben zij tot zeer goede resultaten geleid. Een sma kelijk en zeer goed uitziend brood van hooge voedingswaarde kon in groote hoeveelheden worden bereid. Het blijft dagenlang goed en werd op verzoek van medische zijde o.m. reeds gedurende eenige weken dagelijks verstrekt aan ernstige zieken in het militair hospitaal te Tjimahi. De reeds ingezette proeven met het bakken van het „oorlogs brood" in de mobiele veldbakovens, welke in de ovenruimte niet overal een gelijke temperatuur geven, worden voortgezet, waarbij kan worden verwacht, dat ook hiermede goede resultaten zullen worden bereikt. MATERIEELE VOORZIENINGEN. Reeds spoedig na het uitbreken van den oorlog in September 1939 begonnen zich ten aanzien van de aanschaffingen moeilijk heden voor te doen. Hoewel reeds in de jaren 19371939 tal van groote en kleine orders bij de Indische industrie werden geplaatst ten einde de instandhouding en uitbreiding van verschillende bedrijven te stimuleeren, bleven de mogelijkheden tot het verkrijgen van di verse voor het leger benoodigde artikelen toch zeer beperkt. Enkele groote firma's durfden het aan, goed geoutilleerde fabrieken voor textiel-goederen en leer op te zetten. Het meerendeel der bestellingen bleef echter geplaatst in Europa, hoofdzakelijk in Nederland, zoodat na 1 September 1939 de gevolgen van het aan banden gelegde handelsverkeer zich al spoedig deden gevoelen. De aflevering van artikelen afkomstig uit Duitschland (verlich tingsmiddelen, verfstoffen, garens e.d.) was binnen korten tijd gedesorganiseerd. Door inschakeling van de bemiddeling der Nederlandsche Regeering kon echter zij het ook na langen tijd een zekere hoeveelheid grondstoffen nog worden uitge zonden. 10 Mei 1940 maakte echter een snelle en radicale omschakeling noodzakelijk, waarbij tot dusver nog weinig benutte productie gebieden als Amerika en Australië dienden te worden aangeboord. Bij deze overschakeling alleen bleef het echter niettegelijkertijd steeg de behoefte aan allerlei artikelen in een zoodanig snel tempo, dat groote moeilijkheden ontstonden en speciale maatregelen van ingrijpenden aard noodzakelijk waren om aan de situatie het hoofd te bieden. Dat zulks in bevredigende mate kon geschieden is te danken aan de energieke wijze waarop de Indische handel en industrie zich aan de nieuwe omstandigheden aanpasten. Met bewonderenswaardige energie en doorzettingsvermogen 756

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 10