855 Het aantal landwachten bedraagt thans 396. Er zullen nog eenige stads wachten en een vrij groot aantal landwachten op Java en in de buitengewesten worden opgericht. De noodzakelijkheid, de stads- en landwachten van een doelmatige moderne bewapening te voorzien wordt door de Regeering onderschreven. De noodige bestellingen zijn in het buitenland geplaatst. Hierbij zij aangeteekend, dat bij de keuze van de wapens rekening dient te worden gehouden met den graad van geoefendheid, welke bij stads- en landwachten kan worden ver kregen. Het is zeer wel denkbaar, dat een eenvoudig wapen de voorkeur verdient boven een, welks rendement eerst ten volle tot uiting kan komen na een langdurige intensieve opleiding van den gebruiker. Overigens is het succes van het optreden tegen parachutisten voor een belangrijk deel mede afhankelijk van de keuze van het tijdstip waarop tegen hen wordt gehandeld. Zoo zijn gedurende de neerdaling en ook in de eerste oogenblikken na de landing zelfs de best bewapende parachutisten vrijwel weerloos. De suggestie, aanvankelijk gebruik te maken van bij het beroepsleger overtollig rakende geweren, kan nog niet worden gevolgd, omdat deze wapens voorshands voor andere legeronderdeelen noodig zijn. Tot de vordering van jachtgeweren voor stads- en landwachten is overge gaan, omdat de voor deze afdeelingen uit het buitenland bestelde wapenen nog niet zijn aangekomen, terwijl de wachten reeds zijn opgericht en met de oefeningen zijn begonnen. Hoewel de jachtgeweren geen ideale bewapening vormen, is deze toch verre te verkiezen boven hoegenaamd geen bewapening de onderwerpelijke maatregel beteekent, dat de stads- en landwachten hun paraatheid op korten termijn kunnen verkrijgen. Er wordt naar gestreefd, het aantal soorten van deze wapenen zooveel mogelijk te beperken. De voor ziening met munitie wordt door het Departement van Oorlog geregeld en is geenszins onoplosbaar. Het ligt voor de hand, dat onderwerpelijke wapens zoo eenigszins doenlijk in handen zullen worden gegeven van hen, die reeds met het gebruik daarvan vertrouwd zijn. Het doen gebruiken van het eigen wapen is ongetwijfeld de wenschelijkste oplossing. Schiet- en jagersvereeni- gingen zijn geenszins op eenvoudige wijze als korpsen of afzonderlijke een heden in de stads- en landwachten in te passen, omdat rekening dient te worden gehouden met de eischen, welke de encadreering stelt, terwijl voorts ook de burgerlijke functies, welke betrokkenen vervullen, alsmede de ligging van hun woonplaatsen, bepalen of men al dan niet bij een stads- of landwacht kan worden ingedeeld. Overigens onderschrijft de Regeering volkomen de meening, dat ervaren jagers en schutters bij de stads- en landwachten van groot nut zijn. Ten aanzien van de geuite klachten over slechte en onregelmatige opkomst bij stadswachten en vrijwillige oefencorpsen wordt aangeteekend, dat de Legercommandant in een aanschrijving heeft gewezen op de wenschelijkheid, in het algemeen den Zaterdagochtend te bestemmen voor oefeningen bij stads- en landwachten en vrijwillige oefencorpsen en daartoe de krachtige medewerking heeft ingeroepen van de departements- en andere diensthoof den en de particuliere werkgevers. Mocht blijken dat op deze wijze nog geen bevredigende oplossing wordt verkregen, dan zal geval voor geval worden nagegaan of tot uitoefening van dwang zal worden overgegaan. Het ook door scholieren op Zaterdagochtenden doen deelnemen aan de onderwerpelijke oefeningen zou voor een zeer groot aantal scholen de in voering van den vrijen Zaterdag beteekenen, waarvoor ook bij de behandeling van de begrooting van Onderwijs werd gepleit De Regeering is van oordeel, dat voor een maatregel van zoo vèrstrekkenden aard voorshands geen vol doend klemmende redenen bestaan. 5. VRIJWILLIGE OEFENCORPSEN. Aangezien de vrijwillige oefencorpsen vereenigingen van vrijwillige oefe nende dienst- en reserveplichtigen zijn en voor Indonesiërs de dienstplicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 113