15. VAN HET WERELDTOONEEL. 858 Het is geen eenvoudige taak, op het oogenblik een buitenlandsch overzicht samen te stellen en de garantie te kunnen geven, dat het bij de publicatie, •welke eenige dagen later valt, nog actueel is, of althans in overeenstemming met de feiten, die zich dan hebben voorgedaan. De kabinetswijziging in Japan heeft aan de gebeurtenissen in het deel van de wereld, waarin wij leven een plotselinge dynamische bewegelijkheid ge geven en het aspect is aanmerkelijk anders dan het een maand geleden was. Toen hadden wij nog te maken met een regeering te Tokyo, waarin een zeker evenwicht aanwezig was tusschen het voorzichtige element en bet element, dat agressie wenscht ten koste van alles. Nu hebben wij er helaas rekening mede te houden, dat in de Japansche hoofdstad een regeering zetelt, die besloten heeft tot het voeren van een „positieve" politiek zooals men dit reeds lang in Japan heeft genoemd welke geen andere is dan een veroveringspolitiek, die zich richt op het onder directe controle krijgen van een zoo breed mogelijk terrein, waarop de Japansche economische activiteit zich kan ontwikkelen. En hierdoor is voor Oost-Azië het uitermate gevaarlijke en gespannen stadium aangebroken, waarvoor insiders reeds lang hebben gevreesd, doch ten aanzien waarvan men nog altijd de hoop koesterde, dat de gematigden zich voldoende zouden kunnen handhaven om avonturen met eventueele rampzalige gevolgen te voorkomen. .Het zou verkeerd zijn, zich een valsche voorstelling van zaken te maken deze hoop is ijdel gebleken. Het agressieve element, dat zich volkomen instelt op de totalitaire theoriën, heeft het heft in handen genomen en de verrassend snelle ontwikkeling van gebeurtenissen ten opzichte van Indo- China is één der eerste uitingen geweest van de nieuwe politiek, welke in Japan wordt gevolgd en er zich op richt, het in geheel Oost-Azië, zoo niet in geheel Azië een alles overheerschende positie te geven. Of dit zal gelukken, willen wij zoo straks nader onder oogen zien voor 'het oogenblik gaat het om het constateeren van het feit en om de afleiding daaruit van mogelijke gevolgen. De nieuwe positie van Japan wordt het best gekenschetst, door het feit dat de premier, fPrins Konoye, een der gevaarlijkste en meest agressieve mannen in Japan in audiëntie heeft ontvangen, namelijk Toyama, den leider van de beruchte organisatie van den Zwarten Draak, en met hem de huidige situatie heeft besproken. Zoo eenvoudig als deze gebeurtenis lijkt, is zij niet temin van een beklemmende beteekenis. Het is, voorzoover wij weten, voor de eerste keer, dat deze Toyama op een zoodanige manier in officieel contact met de regeering is getreden en wie de geschiedenis van Japan van de laatste tientallen jaren kent, die weet, dat dit bezoek een feit is, dat zeer groote bezorgdheid moet wekken. Want deze Toyama, een man van vijf en tachtig jaar, die zich steeds op den achter grond heeft gehouden, die een schijnbaar eenvoudig leven leidde, heeft een fantastisehen invloed in Japan en er zijn sedert het begin dezer eeuw in het Land van de Rijzende Zon maar zeer weinig ernstige dingen gebeurd zelfs dingen, die ingrepen in het verloop van de wereldgeschiedenis, als b.v. de feiten, welke aanleiding gaven tot den Russisch-Japanschen oorlog, die het begin waren van het Moekden-incident en zooveel meer, om de vele politieke moorden hier buiten beschouwing te laten waarachter de invloed van dezen fanaticus, die slechts één droom kent, een groot Japan, zich niet heeft laten gelden. Tot dusverre heeft deze man ten opzichte van de regeering in Japan steeds in betrekkelijk opzicht in de oppositie gestaan en zijn invloed richtte zich tegen haar of was er op bedacht, haar door een daad van één van zijn adepten

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 116