860 onder de invloeden, welke zich in de regeering doen gelden, is het laatste een onmogelijkheid geworden en kan het eerste slechts worden bereikt in den vorm van een tijdelijk uitstel. In welken tijd van hangen en wurgen het Japansche oorlogs-apparaat gelegenheid wordt gelaten, zich tot het uiterste te versterken, teneinde volkomen gereed te zijn voor het oogenblik van toeslaan, zoodra Japan de tijd daarvoor gekomen acht. Dit is het fatale in de situatie van het oogenblik. Men laat Japan verder en verder gaan, men weet, dat oorlog op deze manier ten slotte onvermijdelijk zal zijn, maar men laat Japan vrij om het tijdstip daarvoor te kiezen. Het zal dit tijdstip kiezen op het oogenblik, dat voor Japan het voordeeligst en voor ons het nadeeligst is. Wij mogen aannemen, dat zoowel onze Regeering als die van Groot Brit- tannië deze situatie duidelijk overzien en dat de bezorgdheid in deze Regeeringskringen uitermate groot is. Maar onze gecombineerde macht is niet in staat, Japan dit dwingende halt toe te roepen, zoolang de onzekerheid blijft bestaan met betrekking tot de uiteindelijke houding der Ver. Staten. President Roosevelt ziet het dreigende gevaar even duidelijk, maar hij weet en dat baart hem de allergrootste zorg dat hij nog niet den in vloed heeft, welke een oorlogsverklaring zal doen sanctioneeren om gebeur tenissen in Oost Azië, waarvoor de doorsnee Amerikaansche burger zulk een geringe belangstelling heeft, terwijl dit gebied bij velen in de V.S. nog niet in het geografisch bevattingsvermogen is opgenomen. Dit is een harde waarheid en zij is door de gevaren, welke ons steeds meer bedreigen, omdat wij wèl in het nieuwe stormcentrum liggen, niet prettig, maar zij is helaas een realiteit. Door de onzekerheid omtrent hetgeen Amerika zal doen, öf het inderdaad tot daadwerkelijken steun met kracht van wapenen zal overgaan, zijn Engeland zoowel als wij, wier belangen door de jongste ontwikkeling der gebeurtenissen het meest worden bedreigd, in de minder aangename dwangpositie van afwachten gekomen. Afwachten tot een direct belang van één onzer wordt aangetast, in welk geval het volkomen duidelijk is gemaakt, dat er niet geaarzeld zal worden om dat met geweld te keeren. Het Britsche belang, waaronder het Australische en Nieuw Zeelandsche be grepen, is het onze en omgekeerd. Wanneer dit conflict eenmaal is losgebarsten in den Pacific, zullen de Vereenigde Staten zich daar met geen mogelijkheid buiten kunnen houden en zij zullen eveneens in den strijd worden gedwongen, waarbij ook zij dan misschien in een ongunstiger positie staan. Maar het is hier de wil van het Congres, die beschikt en wel is waar doen de Amerikaansche leiders, Roosevelt, Sumner Welles, Knox en Stimson al het mogelijke om hun land- genooten het dreigende gevaar duidelijk te maken, doch men heeft nog geen zekerheid met betrekking tot een eventueele beslissing van het Congres, die in zaken van oorlog met een twee derde meerderheid moet worden genomen. En het is begrijpelijk, dat de leiding van de V.S. zich geen echec kan permitteeren, dat de directe gevaren voor Amerika zou doen groeien. Inmiddels lijkt het wel heel zeker, dat in afwachting hiervan de economi sche samenwerking door de Vereenigde Staten tot op groote hoogte zal wor den gegeven. De vraag rijst nu, welke na Indo-China de volgende stap van Japan zal zijn. En (hierin ligt 'het moeilijke punt van het overzicht van deze maand. Het kan zijn, dat deze stap, wanneer dit nummer verschijnt, reeds bekend is, terwijl op het moment, enkele dagen daarvoor, slechts gissingen zijn te maken. Uit hetgeen in de Japansche pers op het oogenblik met betrekking tot Thailand wordt gezegd, zou men geneigd zijn de conclusie te trekken, dat dit land thans aan de beurt is om onder Japanschen druk te worden ge bracht. Ongetwijfeld zal men deze poging op een zeker oogenblik inzetten, maar men rekent daarbij op direct verzet van de Siameezen, die een nogal nadrukkelijken toon laten hooren, welk verzet anderer steun zou kunnen aantrekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 118