De bijzondere omstandigheden, waaronder Nederlandsch-Indië na het uitbreken van den oorlog in September 1939 kwam te ver- keeren, maakte op het gebied der voedselvoorziening een nauw contact tusschen het Departement van Economische Zaken en de Intendance noodzakelijk. De instelling van het Voedingsmiddelen- fonds bij genoemd departement, vergemakkelijkte deze samenwer king, aangezien dit fonds de voedselsituatie, in het bijzonder v.wJb. de rijst, volkomen in handen heeft en zoowel de productie, den verkoop als den prijs kan regelen. Daar het fonds in de buitengewesten groote hoeveelheden rijst ten behoeve van de burgerbevolking in voorraad heeft, waarbij vergeleken de door het leger benoodigde oorlogsvoorraden slechts klein zijn, lag het voor de hand, ook het leger profijt te doen trek ken van de door het Voedingsmiddelenfonds genomen maatregelen. Hierdoor zou de zoo bezwaarlijke verversching van leger-voor- raden kunnen vervallen. Daartoe met den Directeur van het Voe dingsmiddelenfonds geopende besprekingen zullen binnenkort tot resultaten leiden. Ook in de wijze van aanschaffen van rijst (gaba) kon wijziging en vereenvoudiging worden gébracht door inschakeling van het Voedingsmiddelenfonds. De openbare aanbestedingen voor de levering van dit artikel konden hierdoor komen te vervallen. Het Voedingsmiddelenfonds stelt vast, welke pellerijen de levering aan het D.v.O. zullen verzorgen en tegen welken prijs zal worden geleverd. Broodvoorziening. Teneinde de broodvoorziening van het leger in oorlogstijd ook bij stagnatie van den aanvoer van tarwemeel uit het buitenland te verzekeren, trachtte de kapitein der intendance J. Ferrée de broodbereiding daarvan onafhankelijk te maken. Vermenging van tarwemeel met een andere meelsoort kon niet tot de gewenschte oplossing leiden, omdat tarwemeel slechts gedu rende korten tijd kan worden opgeslagen. De oplossing moest dus worden gezocht in algeheele vervanging van tarwemeel, welke meelsoort tot nu toe evenwel onmisbaar werd geacht voor de broodbereiding. Na langdurige proefnemingen met Inheemsche meelsoorten kon echter worden aangetoond dat vervanging van tarwemeel wel degelijk mogelijk is. In dit stadium werden de verkregen resultaten bekend gemaakt aan de afdeeling nijverheid van het departement van economische zaken, alwaar de proeven werden voortgezet en verbeterd. De daarbij door Dr. Ir. P. van Ree toegepaste speciale bereidings wijze bevestigde dat bereiding uit Inheemsche meelsoorten zonder tarwemeel mogelijk is. Bij de toepassing daarvan in de militaire bakkerij te Tjimahi bleek echter, dat laatstbedoelde methode niet kan worden gevolgd 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 11