Was reeds in de jaren 1935-1939 een klein aantal reserve-officie ren van de wapens blijvend t. b. gesteld van de Intendance, een af doende oplossing was hiermede niet bereikt, aangezien de steeds verder gaande uitbreiding van het leger versterking van het res- serve-personeel dringend noodzakelijk maakte. Het beschikbare beroepspersoneel liet slechts de indeeling van één, hoogstens twee intendant(en) toe bij de voornaamste onderdeelen van het leger te velde. Zonder indeeling van goede hulpkrachten kon niet wor den verwacht, dat de verpleging van een troepenmacht van een oorlogssterkte als thans is bereikt, behoorlijk kon worden ver zorgd. Om deze reden is overgegaan tot opleiding van een aantal reser ve-officieren v.'b.d. bij de Intendance. In hoofdzaak kwamen hier voor in aanmerking personen, die een leidende positie bekleeden in handel, cultures, landbouwvoorlichtingsdienst e.d., terwijl daarnaast eenige personen van goede algemeene ontwikkeling zijn opgeleid, die ongeacht hun burgerwerkkring in bepaalde functies goede diensten zouden kunnen verrichten. De opleiding van deze reserve-officieren werd in 1940 ter hand genomen. Achtereenvolgens zijn 3 cursussen gehouden, waar een algemeen overzicht werd gegeven van den gang van zaken bij de Intendance in vredes- en in oorlogstijd, terwijl haar bedrijven werden bezichtigd en een eenvoudige verplegingsoefening op de kaart en in het terrein werd gehouden. Na afloop van den cursus werden de deelnemers benoemd tot vaandrig en eenigen tijd later tot reserve-lste luitenant v.b.d. bij de Intendance. Nadat op deze wijze eenige tientallen reserve-officieren zullen zijn opgeleid' zal het mogelijk zijn, in oorlogstijd aan de verschil lende organisaties der Intendance de noodige hulpkrachten toe te voegen dit zal haar in staat stellen, haar dienst op bevredigende wijze in stand te houden. Hiermede is op organisatorisch gebied in een lang gevoelde behoefte voorzien en een einde gekomen aan een toestand, welke al sedert geruimen tijd in den boezem der Intendance als zeer onbevredigend werd gevoeld. Het zal evenwel noodig zijn, de opleiding dezer reserve-officieren, welke door de omstandigheden slechts een zeer vluchtig karakter kon dragen, aan te vullen en te vervolledigen, terwijl zooveel mogelijk door het bijwonen van oefeningen, waarbij de troepen door de Intendance worden ver pleegd, practische ervaring op het gebied der troepenverpleging te velde dient te worden opgedaan. Magazijns-personeel. Aan de plannen, de tot den magazijnsdienst behoorende non-combattante militairen zoo veel mogelijk te ver vangen door burgerpersoneel, is bij de Intendance reeds een begin van uitvoering gegeven door opleiding van een aantal burger conducteurs. In algemeenen zin kan worden gezegd dat deze werk wijze is te aanvaarden, mits kan worden voldaan aan de oorlogs- 763

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 17