Verbroken verbindingen werken daarom op den zelfstandigen aanvoerder als een bevrijding. In het gevecht zijn leven en dood van den soldaat in handen van den aanvoerder. Voor een goede beoordeeling van het gebruik daarvan, moet de plaats van den aanvoerder zijn, naast die van zijn soldaten. Er zijn oogenblikken, waarop het leven van een aanvoerder van meer gewicht is dan dat van de helft van zijn soldaten. In den strijd is de houding van den aanvoerder het fundament waarop het weerstandsvermogen van zijn troep rust. In den strijd is het het voorbeeld van den aanvoerder, dat zijn menschen voorwaarts brengt. Een aanvoerder moet zich op een afstand houden. Hoe hooger aanvoerder, hoe grooter de afstand. Op de hoogten moet het eenzaam zijn. Alleen op een afstand kan men overzien en beoordeelen. Afstand sluit militaire kameraadschap niet uit. Militaire kameraadschap berust op vertrouwen, niet op ver trouwelijkheid. Een aanvoerder die niet voor zijn taak berekend blijkt, heeft daar in den regel vele verontschuldigingen voor aan te voeren behalve zijn troep. Aanvoerder zijn, wil bewezen worden. Aanvoerders moeten op den duur succes hebben om dat te kun nen bewijzen. Een middelmatige aanvoerder is even matig in zijn middelen als zijn middelen matig zijn. Tot den aanvoerder moet men opzien. In de grootte van zijn aanvoerder wil de soldaat zijn deel terug vinden. De schuld van den aanvoerder wordt in den strijd uitsluitend met het bloed van zijne soldaten betaald. Een aanvoerder moet zich éénmaal bedenken voor hij besluit tot den aanval over te gaan, tweemaal vóór hij zich tot de verdedi ging beperkt en honderdmaal vóór hij tot den terugtocht overgaat. 767 :j:

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 23