748 2. BOEKBESPREKING. Verschenen is een „Verzameling van in algemeene verordeningen voorko mende strafbepalingen voor Nederlandsch-Indië, alle deel uitmakende van het zg. burgerlijk strafrecht", samengesteld door den oud-resident van Ban- joemas H. G. T. van Huls en uitgegeven door het kantoor voor de Volkslec tuur (verkrijgbaar bij den boekhandel en den uitgever, prijs 6. Deze uitgave beoogt te zijn een op de practijk ingestelde alphabetische wegwijzer in, zooals de bewerker het noemt, „het labyrint" van strafbepa lingen, welke voor Nederlandsch-Indië gelden en als zoodanig mag zij zeker wel geslaagd heeten. De tallooze onderwerpen, waaromtrent eenigerlei straf bepaling bestaat, zijn, met een korte omschrijving, zoo overzichtelijk mogelijk alphabetisch gerangschikt, terwijl telkens wordt verwezen naar de desbetref fende wettelijke voorschriften, zoowel die, welke zijn vastgelegd in het Wet boek van Strafrecht als die, welke in andere regelingen (ordonnanties, re- geeringsverordeningen enz.) zijn vervat. In vele gevallen zijn bedoelde voor schriften zelfs opgenomen. Hoewel deze verzameling in de eerste plaats is bedoeld voor (burgerlijke) opsporingsambtenaren, meenen wij toch goed te doen er hier de aandacht op te vestigen. Zij kan nml. ook nuttige diensten bewijzen aan officieren, die met politiediensten zijn belast. Doch bovendien zullen, daar er uit den aard der zaak ook de verschillende strafbepalingen in te vinden zijn, welke rechtstreeks of zijdelings met de defensie verband houden, ook andere officie ren er zeker hun voordeel mee kunnen doen. Gewezen moet echter worden op het volgenden. Hier en daar wordt ver wezen naar een der verordeningen van het Militair Gezag, terwijl voorts die verordeningen in een afzonderlijke bijlage zijn opgenomen. Aangezien de uitgaaf slechts tot 15 April 1941 is bijgewerkt, is zij op dit punt uiteraard niet volledig, daar immers sedert dien datum niet alleen verschillende nieu we militaire verordeningen werden uitgevaardigd, doch bovendien enkele bestaande werden gewijzigd en/of aangevuld. Voor raadpleging van de verordeningen van het Militair Gezag is het daarom veiliger, gebruik te maken van de verzameling, welke door het D.v.O. werd samengesteld en eerstdaags het licht zal zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 2