in het terrein mee. Een der aanwezige groepscommandanten wordt als commandant van deze k.groep aangewezen, terwijl hem de volgende onderstelling en opdracht worden verstrekt De groep loopt nu, gevolgd door den sectiecommandant en het niet ingedeelde kader, over eenige km in een rechte lijn (dus zonder speciale uitbuiting van het terrein) in de aangegeven rich ting, waarbij de groepscommandant bij elke wijziging van de terreingesteldheid het commando geeft voor het aannemen van de z.i. geëigendste formatie. Vervolgens verklaart hij aan de hand van het hiervoor afgedrukte staatje, waarom hij speciaal die formatie heeft gekozen. Aldus opgezet, zullen de ondercomman danten de oefening in een minimum van tijd begrijpen. Vervolgens kan de sectiecommandant dit onderwerp combi neeren met de beoordeeling van het terrein op gezicht- en vuur- dekking. M.a.w., de oefening wordt gewoon voortgezet, met dien verstande, dat de groepscommandant zijn groep thans niet meer in een kaarsrechte lijn door het terrein voert, doch zoo noodig en mogelijk zigzagsgewijze van dekking tot dekking. Indien hij hierbij kans ziet, zooveel en zoolang mogelijk de normale colonne met eenen te gebruiken, dan kan men hem met betrekking tot dit onderwerp volleerd noemen. Heeft men het bovenstaande grondig onder de knie, dan zijn de brigade- en groepscommandanten rijp, het geleerde op hun eigen groep in het terrein toe te passen, gebeurlijk onder verdere leiding van den sectiecommandant. ad 2e. We zijn thans zoo ver, dat het terreinwinnen onder het vuur van den vijand kan worden behandeld. Als voorbereiding moeten de ondercommandanten van de sectie de punten 225, 226, en 232 t/m 235 van het R.I. IV nogmaals grondig nakijken. De sectiecommandant bedenke ten behoeve van de leiding der te houden oefening het volgende. Op geruimen afstand vóór de vijandelijke stelling bevinden zich reeds min of meer sterke vijandelijke afdeelingen en patrouilles, bewapend met automatische vuurwapenen. Wanneer dus aan sluitend op de vorige oefening (onder le) een groep door het terrein loopt, kan het gebeuren, dat plotseling automatisch vuur wordt ontvangen. De groep dekt zich oogenblikkelijk. Vervolgens tracht de groepscommandant te ontdekken, waar het vijandelijk vuur vandaan komt. Ook kan het gebeuren, dat hij een vijandelijk automatisch wapen of een vijandelijke afdeeling waarneemt, nog voor deze het vuur heeft geopend, in welk geval 781 „De vijand bevindt zich in algemeen richting. Links en rechts van U bevinden zich andere groepen vóór U bevinden zich slechts enkele verkenners van de sectie, waar ge verder niets mee te maken hebt. (Over de zich normaal voor de k.gp. bevindende km.gp. wordt voorloopig opzettelijk niet gesproken)Dé sectiecommandant heeft net bericht gezonden, dat gericht vijandelijk automatisch vuur kan worden verwacht. De opmarsch wordt voortgezet."

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 37