Toelichtingen 1. Teneinde tot een in de practijk bruikbaar geheel te komen, is de tabel zoo eenvoudig mogelijk gehouden. 2. De gegevens, met uitzondering van die van de zware vecht- wagens, slaan op de in het Japansche leger gebruikte mid delen. 3. De zwaarste pantsering bevindt zich aan de voorzijde de dikte van zij- en achter-pantser bedraagt ongeveer 2/s van die van het voorpantser. Boven- en onder-pantser zijn zeer licht. 4. De maximum snelheid is slechts gedurende korten tijd over zeer gunstig terrein vol te houden de gemiddelde snelheid in dit terrein kan worden gesteld op 2/3 van het maximum. De gemiddelde snelheid in normaal terrein bedraagt 15 km/u., de snelheid tijdens het gevecht 12 km/u. 5. Het daalvermogen kan op 1% maal het klimvermogen wor den gesteld. 6. Voor het overschrij dings vermogen kan men aannemen de helft van de lengte van het voertuig. 7. Het stijgvermogen is niet opgenomen, aangezien hellingen in het algemeen geen groote hindernissen vormen droge hellingen tot 45 graden is elke vechtwagen in staat te be klimmen. Wel is hellend terrein met weinig graafwerk tot een bruikbare hindernis te maken. Welke waarde hebben de den aanvoerder ten dienste staande middelen Ad A. Ad 1. Het terrein met zijn natuurlijke hindernissen. Sawahs zijn, ook wanneer zij onder water staan, over het algemeen begaanbaar voor vechtwagens. Galangans, hooger dan het klimvermogen, vormen onoverkomelijke hindernis sen. De bodemvrijheid zal in sawahterrein een groote rol spelen. Is zij te gering, dan graaft het voertuig zich in om tenslotte met den „buik" vast te loopen in de modder. Kampongs vormen voor vechtwagens geen hindernis. De kampongrand is meestal op eenvoudige wijze tot hindernis te maken. Door het geringe uitzicht is de strijd in kampongs voor tanks wel bezwaarlijk. Vischvijvers en rawahs zijn voor vechtwagens onoverkome lijke hindernissen. Rivieren en waterleidingen zijn hindernissen indien de diepte, breedte en oeverhoogte grooter zijn dan respectie velijk het waad-, overschrij dings- en klimvermogen van den vechtwagen. Opstuwing van het water tot boven het waadvermogen is soms op eenvoudige wijze te bewerkstel ligen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 38