de affuit er zich in het algemeen niet toe omdat zij nu een maal niet op dit gebruik is geconstrueerd. Uit tactisch oog punt valt te bedenken, dat een tankaanval steeds gepaard gaat met actie van sterke artillerie en infanterie, zoodat de eigen artillerie haar handen vol heeft aan artillerie- bestrijding en rechtstreekschen steun. Artillerie zou kunnen deelnemen aan vechtwagenbestrij- ding door het leggen van vuur op de verzamel- en uitgangs opstellingen der vechtwagens (tegenvoorbereidings- en af sluitingsvuren). Van deze vuren zal, zeer bijzondere om standigheden daargelaten, niet veel resultaat zijn te verwach ten. Geringe te verwachten resultaten, overbelasting en sterk te der artillerie zullen ertoe dwingen, haar niet voor pant- serafweer te gebruiken, anders dan voor eigen bescherming met direct vuur op een enkelen doorgedrongen vechtwa- gen. Ad 2. Het pantserafweergeschut. Pantserafweergeschut van 5 cm doorboort frontaal de zwaarste pantsering der middelbare en flankeerend de pantsering der zware vechtwagens met gemak. Ook die van pantserauto's is niet bestand tegen het projectiel van ge noemden vuurmond. De vervoersnelheid van dit geschut langs goede wegen bedraagt 30 km/u., de vuursnelheid 10, voor een goed geoefende bediening 15 schoten per minuut. Het pantserafweergeschut heeft een groot rendement. Het binnengedrongen projectiel stelt de bediening buiten gevecht. Het stuk mag niet alleen ingezet worden, aange zien bij onderkenning het schild de bediening niet voldoen de dekking biedt tegen mitrailleurvuur van eenigszins zwaar kaliber. Ad 3. De tankbuks. De tankbuks 2 cm) doorboort frontaal de zwaarste pant sering der lichte en flankeerend de pantsering der middel bare vechtwagens op de normale schootsafstanden met ge mak. Die van pantserauto's is niet bestand tegen het pro jectiel van vorenbedoeld wapen, welks vuursnelheid onge veer 10 schoten per minuut bedraagt. De snelheid langs den weg is afhankelijk van de vervoer wijze. Indien de tankbuks op rijwielen wordt vervoerd, kan de gemiddelde snelheid op 12, bij gedragen vervoer over korten afstand op 5 km/u. worden gesteld. Het wapen kan de infanterie in alle terreinen volgen. Aangezien het projectiel van de tankbuks niet brisant is, kost het buiten gevecht stellen van een vechtwagen veel munitie. Het wapen heeft echter een groote trefzekerheid en is gemakkelijk onzichtbaar in het terrein op te stellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 40