Steden zijn buiten de wegen slechts voor de zwaarste vechtwagens doorschrijdbaar. Bouwgrond is voor tanks goed begaanbaar. Eerst korten tijd als bouwgrond gebruikte sawahs kunnen zoo zacht zijn, dat de veohtwagen door te geringe bodemvrijheid vastloopt. Bosschen zijn eerst hindernissen, indien de boomen dik ker dan het omwerpvermogen niet meer dan 2.5 m uit elkaar staan. Uitstekende steenen in den weg, kali enz. vormen voor vechtwagens een hindernis, indien zij meer dan de bodem vrijheid van het voertuig uitsteken en het voertuig gedwon gen is, met de rupsbanden ter weerszijden van den steen te rijden. Het bepalen van de waarde van het terrein als hindernis is een van de moeilijkste vragen, waarvoor de aanvoerder zich ziet gesteld. In het algemeen kan worden aangenomen, dat het Indische terrein voor het gebruik van vechtwagens slechts beperkte mogelijkheden biedt. Ad 2. Aan te brengen kunstmatige hindernissen. Tot de kunstmatige hindernissen behooren in de eerste plaats de gebruikelijke ijzerdraadrollen, barricades enz. Daarnaast kunnen de afmetingen van reeds in het terrein aanwezige natuurlijke hindernissen zoodanig worden ver groot, dat zij het maximum vermogen van de pantservoer tuigen te boven gaan. De aandacht zij vooral gevestigd op verplaatsbare hin dernissen, zooals beladen vrachtauto's enz. Ad 3. Rook en nevel. Rook en nevel moeten voorzichtig worden toegepast, daar deze middelen ook de gedekte nadering van den vijand aan het gezicht onttrekken. Het verdient aanbeveling, een rook- of nevel-gordijn slechts daar te leggen, waar het terrein niet geheel onbegaanbaar is voor vechtwagens, doch wel ver schillende moeilijkheden oplevert. Ad B. Ad 1. De artillerie. Geen vechtwagen is bestand tegen voltreffers van door de artillerie (7,5 meter en hooger) afgevuurde grana ten. Voor de bestrijding van enkele doorgedrongen vecht wagens is genoemd wapen dan ook zeer goed bruikbaar mits het schootsveld naar de bedreigde zijde voldoende groot is. Een technisch bezwaar tegen den inzet van artil lerie tegen tanks is, dat het projectielgewicht als regel te hoog is om de vuursnelheid te bereiken of vol te houden, welke vereischt is om een reeds ingezetten aanval van vechtwagens met direct vuur tot staan te brengen. Ook leent 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 41