b. bestrijding van de vijandelijke artillerie, die den pantseraanval steunt, c. bestrijding van de infanterie, die in den orthodoxen tank- aanval de veehtwagens volgt, d. bestrijding van de aanvallende veehtwagens door de dan nog voor pantser af weer beschikbare artillerie. Het pantserafweergeschut wordt daar ingezet, waar het zwaar tepunt van den pantseraanval is te verwachten. Zijn 's vijands aanvalsmogelijkheden talrijk en reikt het ter beschikking staande pantserafweergeschut niet toe om aan alle mogelijkheden het hoofd te bieden, dan moet het tot taak hebben, het doordringen van veehtwagens naar onze slagaders (artillerie-opstellingen, commandoposten, reserves e.d.) te beletten. De tankbuksen zullen voor de directe beveiliging van de fuse lier-eenheden moeten zorgdragen. Daar waar gevechtstaak of terreingesteldheid ertoe nopen, kunnen tankbuksen worden sa mengetrokken in een bepaald stellinggedeelte. De voor den afweer van pantservoertuigen aangewezen 12.7 zal het best doorgedrongen veehtwagens kunnen bestrijden. Mijnen worden gebruikt ter afsluiting van voor veehtwagens (gedeeltelijk) begaanbare terreinstrooken. Zij vormen het aange wezen middel om binnen zeer korten tijd een redelijke pantser vrijheid te verkrijgen. Bij goede maskeering wordt volkomen verrassing bereikt. Mijnenvelden kunnen in de terreingedeelten worden gelegd, waarvan vaststaat dat zij niet voor eigen verkeer zullen moeten worden gebruiktzij dienen te staan onder vuur van infanterie en zoo mogelijk van pantserafweergeschut, het laatste, ten einde tot stilstand gebrachte pantservoertuigen buiten gevecht te stellen, het eerste, om opruiming van de hindernis te voorkomen. Mijnversperringen vormen nimmer een ten volle betrouwbaar middel. Het pantserafweerplan. Op de gevechtsopdracht, de gegevens betreffende den vijand, den toestand van het terrein, de verrichte verkenningen en de ter beschikking staande middelen, grondt de commandant zijn over wegingen voor het samenstellen van het pantserafweerplan. Hierin zal tot uiting moeten komen, hoe hij de hem ten dienste staande passieve en actieve middelen in onderlingen samenhang en elkander aanvullend zal gebruiken, welke maatregelen worden genomen om deze middelen volledig tot hun recht te doen komen (waarschuwing enz.). Het plan zal, vaak aan de hand van eerst geleidelijk beschikbaar komende gegevens, moeten worden aangepast aan terreingesteld heid en andere omstandigheden. De pantserafweer is nimmer geheel georganiseerd. Hij moet elastisch zijn opgezet, opdat veranderingen snel en doelmatig kun nen plaats vinden zoodra de tactische toestand zulks vereischt. 788

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 42