Door invoering van een sterk gespecificeerde, doch eenvoudig in te vullen fourageerings-opgave (Bijlage XI, Vple.V.), werd het mogelijk, de taak van de verplegingsofficieren te verlichten. Zij zullen uit de hun door den Intendant verstrekte gegevens kunnen afleiden, hoe de ontvangen levensmiddelen over de onderdeelen van het bataljon (de afdeeling) moeten worden verdeeld. Voorts is aandacht geschonken aan de wijze, waarop de ver strekking en verwisseling van kleeding, waschgoed en andere intendance-goederen moeten plaats hebben. Enkele speciale voorzieningen op het gebied der levensmiddelen- voorziening te velde werden door deskundigen- onder oogen gezien. Zoo werd de regeling van de groenten-voorziening grondig bestu deerd en zoodanig voorbereid, dat in oorlogstijd een regelmatige verstrekking verzekerd mag worden geacht. De aanschaffing van versche kruiden voor sajoer en sambal bleek op ernstige moeilijkheden te stuiten. Proeven worden thans gehouden met de samenstelling van eenige kerrie-poeders, waarin de verschillende grondstoffen in gedroogden en gemalen vorm zijn verwerkt. Gebleken is voorts, dat de voortdurende verkrijging van de noodige verpakkingsmiddelen voor groenten en kruiden (manden van diverse afmetingen) afzonderlijk dient te worden georga niseerd met inschakeling van het Europeesche en Inheemsche B.B. Ook de vleeschvoorziening van de troepen in oorlogstijd werd opnieuw voorbereid en geregeld naar mag worden verwacht is een regelmatige verstrekking van versch vleesch thans voldoend verzekerd. Keuken- en filterwagens. Door den A.C.W. werden proeven genomen om aan de bestaande klachten (o.a. betreffende sterk roeten bij het stoken met solarolie) tegemoet te komen. De voortgezette proeven, welke ten doel hadden, een oliebrander te construeeren, die zonder rook- en roetontwikkeling zou branden, hebben niet tot een bevredigend resultaat geleid. Zij hebben zich ook uitgestrekt tot eenige in den handel voorkomende systemen van branders, doch hiermede is evenmin het beoogde doel bereikt. Op grond van de opgedane ervaringen wordt het dan ook niet mogelijk geacht, een brander te vervaardigen, die slechts met gebruikmaking -van den uit den aard der zaak, geringen natuurlijken trek, welke thans -bij de keuken- en filterwagens gedurende het stoken ontstaat, rook- -en roetloos brandt. Daarom zijn de proeven voortgezet met branders, waarbij door middel van een ventilator (ongeveer van het model, dat bij draagbare veldsmidsen in gebruik is) extra verbrandingslucht wordt toegevoerd. De met deze branders verkregen resultaten zijn tot nu toe 750

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 4