8. MOTORISEERING VAN DE BERGARTILLERIE. WEDERWOORD van D. N. BLANKEMEIJER, Kapitein der Artillerie. Niettegenstaande voor bovenvermeld onderwerp reeds eenige malen aandacht werd gevraagd, meen ik nog met een enkel woord op deze aangelegenheid te moeten terugkomen. Over de vraag of we bij bergartillerie tot algeheele motorisatie kunnen overgaan dan wel bij motoriseering nog altijd de beschik king over eenige draagtrekpaarden moeten behouden, zullen de meeningen voorloopig wel uiteen blijven loopen. We moeten echter wel bedenken, dat het vervoer van een eventueel paarden- echelon ook ernstig onder de oogen dient te worden gezien. Als we de snelheid van optreden der bergartillerie niet willen aan tasten, zal dit vervoer bij voorkeur niet met gewone paarden- transportauto's moeten geschieden. De mooiste oplossing zou zijn, tractoren ingericht voor paarden-transport (dit zou vermoedelijk een tractor per paard beteekenen) Al ben ik niet zoo pessimistisch gestemd ten aanzien van motori seering zonder paarden, toch is dit niet de reden waarom ik nogmaals het e.e.a. in het midden wil brengen. Hoewel ik met genoegen zag, dat ook een bergartillerist zijn inzichten omtrent de motoriseering weergaf, wil ik niettemin met klem waarschuwen tegen de organisatie, welke luitenant Kroesen voorstaat, temeer daar deze opzet bij eerste beschouwing voor velen bekoring zal hebben. Er blijven de noodige paarden, ja zelfs rijpaarden behouden de motoriseering is eenvoudig en betrekkelijk goedkoop. Men ziet, de organisatie biedt veel verleidelijks. Eén mijner voornaamste bezwaren tegen de bergartillerie-paar- dentractie echter is, dat ze tactisch te langzaam is strategisch heb ik veel minder bezwaar tegen deze tractie. Bij groote marschen kan bergartillerie gemakkelijk voetinfanterie bijhouden. Moeten gebeurlijk niet-gemotoriseerde infanterie-onderdeelen voor een groot gedeelte zal onze infanterie organiek niet over auto's be schikken hetzij per spoor, hetzij per auto worden verplaatst, zoo zal dit met eventueel toegevoegde bergartillerie (paarden- 792

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 52