9. GAMBETTA PÉTAIN door H. A. VERKUYL, Res.-Kapitein der Infanterie. La France a perdu une bataille, mais la France n'a pas perdu la guerre. Gén. de Gaulle. De politieke toestand in het onbezette Frankrijk van heden is voor ons, beoordeelaars op grooten afstand, veel te vaag om ook maar bij benadering een eenigszins juist beeld te geven van de interne opvattingen in de regeering te Vichy ten opzichte van de door de Duitschers en de Geallieerden nagestreefde doeleinden in dezen oorlog, en van de politiek-militaire verhouding tusschen de huidige Fransche leiders onderling. En vooral ook, omdat wij zelf partij zijn in den gigantischen wereldstrijd tusschen recht en onrecht, tusschen vrijheid en onderdrukking, tusschen trouw en woordbreuk, tusschen behoud en vernietiging van alle bestaande cultureele waarden, valt het ongetwijfeld moeilijk, een objectief oordeel te vormen over de gedragingen der Franschen, zonder zich te laten leiden door „wishfull thinking". Het is echter nu ruim een jaar geleden, dat Frankrijk de wa pens neerlegde en door het teekenen van een „eervollen" wapen stilstand zich nagenoeg onbeperkt overgaf aan de eischen van den overweldiger. Over de wapenstilstandsvoorwaarden weten wij, buitenstaan ders ook thans nog niet veel meer dan den summieren inhoud van de gegevens, die ons in Juni 1940 bereikten. Wij herinneren ons slechts, dat Paul Reynaud op 20 Maart 1940 Edouard Daladier opvolgde als regeeringsleider. Daladier, de beminde volksrede naar, was geenszins de sterke man, die het oorlogvoerende Frankrijk behoefde hij dankte zijn populariteit aan de wijze, waarop hij trachtte aan de vele uiteenloopende verlangens der verschillende politieke partijen tegemoet te komen; hij was geen Leider der Franschen, doch hij volgde slechts het volk op den weg, dien het verlangde. Hij viel, omdat hem werd verweten on voldoende hulp aan Finland te hebben gegeven. Reynaud zijn groote politieke rivaal had geen enkele partij achter zich hij was een krachtige persoonlijkheid, doch het volk was hem wei nig goed gezind, hetgeen reeds tot uiting kwam bij zijn eerste op- 799

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 59