bevredigend geweest. Een nadeel is evenwel, dat gedurende het kookproces steeds een persoon aan den ventilator moet draaien. In hoeverre dit een bezwaar vormt, moet blijken uit kookproeven, welke de troep zal houden met keukenwagens, die met vorenge noemde branders zijn uitgerust. Meermalen is getracht, houtskool als brandstof toe te passen, aangezien hieraan het voordeel is verbonden, dat geen roet en rook worden gevormd. Bovendien heeft houtskool weinig gewicht, hetgeen het transport ten goede komt. Een nadeel is echter dat de aanschaffingskosten hooger zijn dan die van hout of olie. In het Zwitsersche leger zijn proeven genomen met het stoken van houtskool in de keukenwagens (S.M. Maart 1939). De rap porten van de verschillende commandanten over het gebruik te velde luidden niet alleen gunstig doch daaruit sprak zelfs een groot enthousiasme voor het stoken van houtskool. Als voor naamste voordeelen werden genoemd het rookloos verbranden, het lichte gewicht >en het feit, dat ook nat geworden brandstof nog gemakkelijk aan het doel beantwoordt. In een van de rapporten wordt gezegd, dat het keu'kenpersoneel aanvankelijk zeer critisch stond tegenover het gebruik van houtskoolde practijk wees ech ter uit dat het als een voortreffelijke brandstof moet worden aangemerkt. Aan het gebruik van (houtskool kleven echter economische bezwaren. De proeven, welke bij de recruten-onderdeelen werden gehou den, dienden voornamelijk om na te gaan, in hoeverre het gebruik van houtskool economischer zou kunnen zijn dan dat van andere brandstoffen. Daarbij werd vastgesteld, dat het stoken met houts kool bijna 2 X zoo d'uur is als het gebruik van hout, briketten of steenkolen. Bovendien bestond het groote nadeel, dat door de groote hitte, welke bij het stoken met houtskool wordt ontwikkeld, het kookmaterieel werd beschadigd. Getracht werd, dit nadeel te ondervangen door wijziging te brengen in de constructie van de kookinrichtingen, echter zonder bevredigenden uitslag. Het minder gunstig economisch resultaat heeft ertoe geleid, in vredestijd van het gebruik van houtskool af te zien. Een belangrijke verbetering zullen in de naaste toekomst onze filterwagens ondergaan, door invoering van een eenvoudige zuiveringsmethode, waarmede sterk verontreinigd water in zeer korten tijd kan worden gezuiverd. De aan de filterwagens aan gebrachte pompinstallatie met filter kan hierdoor vervallen en wordt vervangen door een eenvoudigen trechter met een laag Engelsch pluksel en ontvette watten. Het gezuiverde water is helder, doch niet vrij van bacteriën, zoodat koken een vereischte blijft. Een onderzoek is gaande of ook het verkrijgen van (betrouwbaar) bacterievrij water op eenvoudige wijze is te bereiken. 751

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 5