veldslag verloren, doch was toch nog in het volle bezit van zijn koloniën met 65 millioen bewoners en de onmetelijke hulpbron nen, verspreid over 12 millioen km2, terwijl zijn vloot in sterkte de tweede van Europa nog nagenoeg geheel intact was. Als maarschalk werd Pétain politiek leider van het Fransche volk, zonder in het bezit te zijn van de daartoe vereischte erva ring op dit gebied, dan wel van de genialiteit, welke staatslieden vormt, die zonder militair te zijn de capaciteiten bezitten voor het leiden van een oorlog en het onderhandelen over den vrede. Zulke staatslieden waren Clémenceau en Lloyd George, zulk een staatsman was Abraham Lincoln, zulk een staatsman is Winston Churchill. Geen van hen was soldaat, ieder van hen redde zijn vaderland. Alle volken met een grootsch geschiedkundig verleden roepen in tijden van tegenspoed zich de namen voor den geest van vader landers, die door hun handelingen den grondslag legden voor roemvoller en glorierijker perioden in de geschiedenis van hun land. Indien dan ook Pétain omringd ware geweest door staats lieden van grooter allure en met meer zelfrespect, had hij het Fransche volk achter zich geweten, en het zeker tot machtige daden kunnen opzweepen door den naam te noemen en het voor beeld te volgen van Léon Gambetta tijdens de oorlog van 1870 1871. Hoewel het grootste deel van het Fransche volk thans moet leven in de depressie van een ineengestort patriotisme, zal het overtuigd zijn, dat het als Natie nooit ten onder kan gaan. Bij de herinnering aan Gambetta weet het toch, dat zelfs zijn erfvijand in 1870 moest toegeven, hoe na de overgave van Napoleon III bij Sedan, waardoor het Fransche leger als geslagen werd be schouwd, het energieke optreden van dezen grooten Franschman het mogelijk maakte, dat Frankrijk reeds na eenige weken weer als herrezen voor de wereld kon verschijnen, machtiger dan ooit in zijn eenheid. Het onderdrukte Fransche volk zal heden troost kunnen vin den, en in de toekomst de kracht om tegen den overweldiger op te trekken, indien het zich Gambetta's woorden herinnert, die de zen geest ademden „Het verlies van een veldslag of van een vesting is heel zwaar, doch niets is verloren zoolang de vaste wil en de onoverwinnelijke moed aanwezig zijn, zich niet aan den vijand te onderwerpen". Na Sedan volgde het beleg van Parijs. Gambetta ontsnapte met een luchtballon op het nippertje aan zijn belegeraars en be gaf zich naar Tours, waar hij een gewapende macht organiseer de, die maandenlang weerstand bood. Hij was geen officier, doch met zijn groote welsprekendheid en onvermoeibare energie, zijn juiste keuze van generaals en zijn organisatietalent, wist hij in en kele weken tijds een leger op de been te brengen, dat den Duit- schen generalen staf groote moeilijkheden in den weg legde. Zijn 801

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 61