805 Saulx van Revigny tot Vitry en de Marne van Vitry tot Chalons-sur-Marne. In den nacht van 4 op 5 Juni 1940 is de toestand als volgt. In de Maginot-linie staat boven de stellingtroepen de 2e L.G., samen gesteld uit het Ille, Ve en VUIe Leger. Het VlIIe Leger in den (z.) boven-Elzas omvat 4 territoriale divisies, het Ve Leger in den (n.) beneden-Elzas slechts 1 actieve de eenige in het geheele gebied en 2 territoriale divisies. Het Ille Leger ligt bij Metz ter weerszijden van de Moesel1 divisie uit eerste, 3 divisies uit tweede reserve. Het IVe Leger, dat aanvankelijk tusschen het Ille en het Ve stond en op 4 Juni opdracht heeft gekregen, zich naar de boven-Seine te verplaatsen, wordt vervangen door het Saar-detachement1 territoriale en 2 Poolsche divisies. In totaal dus 14 divisies in een gebied, dat enkele weken te voren overvuld was van troepen Het front en de troepen tusschen Longuyon en de zee, aanvankelijk behoorend tot de 3e L.G., zijn verdeeld over de 3e en de op 4 Juni gevormde 4e L.G., welke bestaat uit het aanvankelijk tot de 3e L.G. behoorende lie Leger en het hiervoor reeds genoemde IVe Leger. Deze herindeeling heeft plaats gehad omdat op vermelden dag aanwijzingen zijn verkregen, dat de vijand zal trachten, Parijs te omvatten door gelijktijdig aan te vallen in de vlakte van Champagne en langs het Kanaal. Een zoodanige actie de beschrijving van het verloop van den strijd zal aantoonen, dat zij inderdaad is uitgevoerd zou een zich over het geheele front uitstrekkende 3e L.G. nopen, in twee sterk uiteenloopende richtingen op te treden. Op 5 Juni staan, de L.K.-reserves inbegrepen, op een front van in rechte lijn 290 km van Longuyon tot de zee, 26 divisies in „voorste lijn" (tusschen 6 en 18 Juni zullen daar nog 8 divisies bij komen), d.i. nog niet één divisie per 10 km. Tegenslagen zijn dus te verwachten. Herstel daarvan is onder de oogen gezien. De weinige gemechaniseerde troepen worden gereed gesteld om in te grijpen wanneer de vijand doorbreekt, bij de 4e L.G. in de richting Rethel-Chalons, bij de 3e L.G. van Abbeville naar de Bresle of van Amiens naar Parijs. De groepeering is als volgt. De 4e L.G. heeft van Longuyon tot de scherpe bocht in de Aisne tusschen Vouziers en Attigny 2) 10 divisies ingezet en 2 in reserve gehouden achter den rechtervleugel. Op de reeds beschreven terreinafscheidingen in de Champagne zullen een doorgedrongen vijand aangrijpen aan de Aisne, langs de Argonnen, 1 pantser- en 2 infanterie-divisies, te versterken met 1 in opmarsch zijnde licht 2) gemotoriseerde divisie, aan MarneOrnain 1 divisie, welke zal worden versterkt met 2 nog onderweg zijnde. De 3e L.G. heeft van evengenoemde scherpe bocht in de Aisne tot de zee 28 divisies ingezet en in reserve gehouden4 ter weerszijden van de Oise en 2 achter den linkervleugel. Tegen een doorgedrongen vijand zullen ook hier twee groepen optreden. Aan de Bresle staan 3 cavalerie- en 2 pantser divisies. De tweede groep, die op Parijs aanrukkende troepen moet tegen houden, staat aan de dalen van de Brèche en de Aisne, tusschen Clermont en Beaumontzij omvat 1 (Britsche) pantserdivisie (Evans), welke zal worden versterkt met 2 infanterie-divisies. In front staan, van rechts naar links, het lie Leger, als verbinding AisneMaasLonguyon, van deze plaats tot meergenoemde scherpe bocht in de Aisne. Daar dit leger de spil voor een terugtocht vormt en in het n. het Argonnen-acces en den toegangs weg van de boven-Maas moet versperren, is het zoo sterk mogelijk 1) Na aankomst is het IVe Leger geschoven tusschen het lie en Vie. Afgaand op de beschrijving van de gebeurtenissen op 9 Juni e.v. heeft het IVe Leger, waarvan de sterkte niet valt na te gaan, het toegewezen vak AttignyNeufchatel overgenomen nog voordat de Duitschers daarop hun aanval hadden ingezet. 2) De „lichte" divisies tellen 2 instede van 3 regn. inf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 65