808 Verder naar het w. hebben de Duitsche pantserdivisies het Xe Leger teruggeworpen op de Bresle zij hebben zich daarmede in het bezit gesteld van het heuvelterrein van Hornoy, dat evenmin natuurlijke verdedigingslinies bezit als de reeds genoemde hoogten van Formerie, waarbij het naar het z. aansluit. 7 Juni. Een Duitsche overgangspoging over de Aisne bij Bourg (Vie Leger) mislukt, doch slaagt later op den dag bij Missy. De toestand van den rechtervleugel van het Vile Leger is kritiek. Hoewel het Vie Leger in den nacht van 6 op 7 Juni is teruggegaan op de Aisne, staat genoemde vleugel drie divisies nog steeds achter het Crozat- kanaal. Wel gelukt het een divisie van het Vie Leger, het verloren gegane verband te herstellen, doch dit belet den Duitschers niet, bij Noyon over de Oise te trekken en naar het n. aan te vallen. Daar zij tegelijkertijd uit de omgeving van Ham naar het z. oprukken, worden de drie Fransche divisies met afsnijding bedreigd. Zij weten echter beide aanvallen spoedig tot staan te brengen en in den nacht van 7 op 8 Juni ongehinderd af te marcheeren naar het vak CompiègneRoye van de lijn CompiègneRoyeMontdidier Breteuil, welke de legerreserves inmiddels hebben ingenomen. In het w. vallen sterke vechtwagen-verbanden in den vroegen morgen van 7 Juni aan in de omgeving van Hornoy. Blijkens vermeesterde bevelen zijn het twee pantserdivisies, die tot taak hebben, zich in het bezit te stellen van Forges-les-Eaux, het hoofdkwartier van het Xe Leger. Al spoedig hebben zij Formerie en Aumale bezet, in den avond de omgeving van Forges- les-Eaux en Neufchatel bereikt. In den nacht van 7 op 8 Juni valt het Xe Leger terug op de Epte en de Béthune. Vrijwel alle Fransche troepen zijn nu in den strijd geworpen. De „stelling van Parijs" wordt versterkt met een divisie van het VlIIe Leger (Maginot- linie) en een uit N.-Afrika aankomende divisie. 8 Juni. Nabij Soissons (Vie Leger), waar zij den vorigen dag reeds over de Aisne gingen (Missy), overschrijden de Duitschers de rivier op een tweede punt. De twee bruggehoofden worden in den loop van den dag vereenigd en uitgebreid van Vailly tot Vic Soissons gaat verloren. Een hevige stoot in de richting van BraisneFismes kan ternauwernood tot staan worden gebracht. Tegenover het Xe Leger rukken de Duitschers in den morgen op over de „waterscheiding" van de Epte en de Béthune. Zij bezetten Forges-les-Eaux, zijn te 11.00 met hun hoofdmacht te Goumay en staan in den namiddag op minder dan 40 km van Rouaan. De 3e L.G. moet nu terug, eerst op de lijn Compiègne Clermont Beauvais de Andelle de Béthune, vervolgens op de lijn Ourcq stelling van Parijs beneden-Seine van Vernon tot de zee. Deze terugtocht noopt tevens tot verplaatsing van het stafkwartier van gnl. Georges het gaat in den nacht van 8 op 9 Juni van La Ferté-sous- Jouarre (aan de Marne) waar het dan nog slechts 30 km van de frontlijn en ter hoogte van de L.K.-stafkwartieren ligt naar Briare (aan de Loire). Tenslotte versterkt gnl. Weygand de meest bedreigde frontgedeelten nog z.vun., het Vie Leger met 3 divisies, de stelling van Parijs met 2 divisies, het Xe Leger met 3 divisies en een cavalerie-divisie. 9 Juni. Op 9 Juni breidt de aanval zich naar het o. uit. Te 4.30 zetten o. en w. van Rethel hevige artillerievuren en luchtaanvallen in (IVe Leger). O. van de stad mislukken de Duitsche overgangspogingen, maar in het w., bij Chateau- Porcien slagen zij de vijand weet hier een bruggehoofd te vormen. In het vak van het Vie Leger, dat met zijn rechtervleugel tot Maizy nog aan de Aisne staat en verder in de lijn Fismes Villers-Cöterets, over-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 66