810 Leger daarvan los- en zelfstandig gemaakt. Voorts wordt bepaald dat de 4e L.G. terug zal gaan tusschen de lijnen in het w. La Ferté-sous-Jouarre Gien, in het o. Chaumont Semur. Cdt. 2 L.G. zal bepalen, welke troepen in de werken van de Maginot-linie achterblijven, hoe lang zij weerstand moeten bieden en hoe zij na vernieling van voorraden en materieel zullen teruggaan. De overige troepen volgen de terugtrekkende beweging van de rest van het leger, zullen daarvoor gebruik maken van de terrein inzinking van de Orne en daarbij naar links, te Verdun, verband houden met de 4e L.G. Mocht dit verband verloren gaan, dan moet de 2e L.G. op zijn vleugels, rechts te Belfort, links bij Toul Void, stevige weerstanden oprich ten, dammen a.h.w., die den aanstormenden vloed moeten breken, en terug gaan op de Maginot-linie. Inmiddels dwingen de Duitschers de Franschen ook zonder de ontvangen machtiging en opdracht tot teruggaan. Te Jaulgonne, 10 km o. van Chateau- Thierry (Vie Leger) gaan zij de Mame over waar de rivier een lus maakt naar het n. Zij dringen in den loop van den dag door tot Montmirail. Aan de beneden-Seine vereenigt de vijand de bruggehoofden van Vemon en Louviers, rukt" op naar en overschrijdt de Eure. In den avond staat het Xe Leger reeds enkele kilometers achter de Eure en de Seine. Het teruggaan van de neven-legers dwingt het Leger van Parijs en het Vile Leger, in den nacht van 12 op 13 Juni terug te gaan op de Marne, de Nonette, de beneden-Oise en de beneden-Seine. 13 en 14 Juni. Op 13 en 14 Juni gaat de terugtocht voort. De 2e L.G. kan de 4e niet snel genoeg volgen en komt in de knel. De Duitschers vallen haar met zwaar artillerie-vuur en hevige luchtaanvallen aan in de lijn Sarralbe Helving. De aanval mislukt. In den avond van den 14den staat de 2e L.G. in een lijn, die even ten n. van Metz looptzij heeft te Verdun nog verband met het He Leger. Links van deze L.G. wordt het Vie in tweeën gesneden door de Duitschers, die doordringen van Montmirail naar Romilly. Op het front van het Xe Leger valt op 14 Juni echter weer een zware slag. Na een rustigen morgen werpen de Duitschers de Franschen plotseling terug op de Risle. Hierdoor verwijdert het zich steeds meer van het Leger van Parijs. Twee pantserdivisies weten nochtans over Conches en Nonancourt het verband te bewaren zij worden versterkt met een cavalerie-korps van 3 divisies. Dit om het Xe Leger in staat te stellen, in contact met de 3e L.G. in algemeenen zin terug te gaan op Argentan, z.n. op Rennes, ten einde Bretagne te verdedigen dat het reduit moet vormen, hetwelk zorg draagt voor de verbinding tusschen Engeland en Frankrijk en dient als verzamelplaats voor de nieuwe B.E.F., een L.K., bestaand uit 3 divisies en 1 pantserdivisie, waarvan IV2 divisie en de pantserdivisie reeds zijn aangekomen. De 14de Juni, de dag waarop het tot open stad verklaarde Parijs wordt ontruimd, is tevens de laatste dag, waarop nog sprake is van een aaneen gesloten frontin de volgende dagen valt het meer en meer uiteen. 15 Juni. Het linker deel van het Vie Leger (2 divisies en deelen van 4 andere divisies) houdt aansluiting met de 3e L.G. en beveiligt verder haar rechter vleugel. De rechter helft 4 divisies wordt geleidelijk in z.o. richting afgedrongen. Daar wordt de toestand zeer verward. In den loop van den dag bezetten de Duitschers Chaumont, Troyes, St. Florentin, Auxerre. Zij rukken op, van Troyes naar Roanne aan de boven-Loire, van Chaumont naar Besangon, bereiken Clamency en Avallon, de Saóne van Gray tot Vezoul. De 2e L.G. geraakt hierdoor verder in 't gedrang. Zij dekt zich links en in den rug in de lijn Toul Epinal Canal de l'Est Saóne, doch wordt rechts van over den Rijn aangevallen. Het is het Duitsche Vile Leger, dat opdracht heeft, bij Neuf-Brisach en Kaiserstuhl over te gaan, door de Vogezen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 70