821 Polen, en Roemenië - welke landen elk strategisch geïsoleerd lagen zonder dat men zich te voren had verzekerd van den steun van Rusland, het éénige land, dat steun had kunnen geven. Nimmer werd roekeloozer en plotselinger van een bedarings-politiek in een ander uiterste vervallen als het geval was bij dezen in den blinde gedanen stap. Hitier heeft zooals ook door Rauschning werd betoogd steeds den opzet gehad, zijn verrassende slagen te richten tegen zwakke en geïsoleerde landen, daarbij de verantwoordelijkheid van den aanval afwentelend op zijn tegen standers. (Hij had immers een veel grooter wezenlijk respect voor de kracht van de moderne yerdediging, dan wie dan ook van de geallieerde krijgskun digen en staatslieden, die op dat oogenblik de leiding haddenEn nu gaven de geallieerden hem een prachtige kans om zijn tactiek met groot gemak toe te passen. Zijn strategische beginselen brachten er hem in de gegeven omstandigheden natuurlijk toe, onmiddellijk te trachten met Rusland een overeenkomst te sluiten, die dit land geheel van de geallieerden zou moeten verwijderen. Als dat eenmaal zou zijn bereikt, zou Hitier recht „op z'n gemak zitten". Want indien de geallieerden den oorlog zouden verklaren ter nakoming van hun verplichtingen, dan zouden zij immers automatisch afstand moeten doen van alle voordeelen, die het defensief hun zou hebben kunnen bieden en zich tegen wil en dank tot het voeren van een offensieve strategie gedwongen zien zonder de noodige middelen daarvoor en onder de on gunstigste omstandigheden. Het feit, dat het aarzelende Fransche „offensief" tegen de Siegfried-line geen resultaat en een roemlocs verloop had, deed nog meer afbreuk aan het geallieerde prestige. Te zamen met de snelheid, waarmede de Duitschers in Polen succes boekten, versterkte het de vrees van de neutralen voor Hitier en consorten, terwijl het vertrouwen in de geallieerden er nog meer door werd geschokt, dan wanneer men nogmaals een compromis had aanvaard. Hitier werd nu in staat gesteld, zijn militair succes te consolideeren en zijn politieke voordeelen verder uit te buiten achter de beschermende Siegfried- linie, die een veel te zware kluif zou blijken te zijn voor de goed-willende „redders" van Polen. Hij zou misschien rustig in het defensief kunnen blijven, tot de Fransche en Britsche volkeren ten langen leste beu zouden zijn geworden van den oorlog, naar gelang die duidelijker op een parodie zou gaan lijken. Maar de geallieerde staatslieden lieten zich verleiden, met het woord tot het offensief over te gaan, lang voordat zij over de middelen beschikten om daaraan werkelijke kracht bij te zetten. Alles wat zij tenslotte wisten te bereiken, was het uitlokken van conse quenties, die hen overvielen. Want hun optreden schiep nieuwe mogelijkheden voor Hitier en prikkelde hem om zijn tegenstanders vóór te zijn met het ontketenen van den strijd. Terwijl velen in Engeland en Frankrijk debatteerden over de mogelijk heden, door de aan Duitschland grenzende landen tot het Derde Rijk door te dringen, was Hitier er als de kippen bij om die landen voor het tegengestelde doel te imponeeren, te domineeren en te exploiteeren. Reeds in 1934 had hij aan Rauschning en anderen de wijze beschreven, waarop hij bij verrassing de belangrijkste havens van het Scandinavische schiereiland zou vermeesteren. Door gelijktijdige, men zou haast zeggen ge synchroniseerde aanslagen, uitgevoerd door kleine expedities overzee, onder dekking van de luchtmacht. Alles zou worden voorbereid door zich ter plaatse bevindende partijgenooten en de eigenlijke actie zou worden ingezet onder voorwendsel van „bescherming" van de betrokken landen tegen andere groote mogendheden. „Het zou een gedurfde, maar interessante onderneming zijn, zooals nog nooit tevoren in de wereld-historie is vertoond", zoo sprak deze oorlogs-artist. Deze merkwaardige opzet werd op den 9den April 1940 volledig uitgevoerd. Het verbazingwekkende gemak waarmede dit succes werd behaald, bezegeld door het vrijwel even groote gemak, waarmede de door de geallieerden beproefde contra-invasie van Noorwegen werd geli-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 79