wordien verwacht. Allereerst is daar de steeds voortschrijdende motoriseering. De daaraan ontleende grootere mobiliteit heeft tot gevolg, dat de troepen zich op veel grooteren afstand van hun bases bevinden en aan veelvuldige verplaatsing onderhevig zijn. Voorts is hun gezamenlijke verplegingssterkte zeer belangrijk gestegen. Daardoor zullen de totaal aan te schaffen, te verzenden en te distri- bueeren hoeveelheden levensmiddelen evenredig toenemen. En juist in deze regelmatig terugkeerende aanschaffingen en ver zendingen liggen de moeilijkheden. Elke oefening, welke daarvoor in aanmerking komt, dient dan ook te worden benut om de beroepsofficieren en de reserve-officieren v.b.d. bij de Intendance in de gelegenheid te stellen, ervaring op te doen op het gebied van troepenver pleging te velde. Op de noodzakelijkheid, daarbij de oorlogsomstandigheden zoo veel mogelijk te benaderen, is al vele malen de aandacht gevestigd. Door de verpleging tijdens groote oefeningen te baseeren op het verplegingsvoorschrift en de werkwijze ook geheel aan te passen aan de daarin neergelegde beginselen, zou in dit opzicht een belang rijke verbetering worden verkregen. De tot nu toe gevolgde me thode van manoeuvre-verpleging heeft eenerzijds ten doel, de voe ding zooveel mogelijk gelijk te doen zijn aan die in het garnizoen, en beoogt anderzijds, de kosten der voeding binnen de toegestane voedinggelden te beperken. Deze werkwijze vertroebelt echter het beeld der troepenver- pleging te zeer om uit de opgedane ervaring conclusies te kunnen trekken ten aanzien van de doelmatigheid van het verplegings voorschrift. Er kan dan ook niet genoeg op worden aangedrongen, dit systeem te laten varen en over te gaan (tot het aanvaarden van alle consequenties, verbonden aan het nabootsen der oorlogsomstandig heden op verplegingsgebied. VOEDING. Rijstvoorziening. In de jaren 1939-1940 onderging de samenstelling van de voeding bij het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger geen wijziging. Het toezicht op de menages werd wegens de vele andere urgente werkzaamheden gedurende eenigen tijd onderbroken. Voor zoover inspecties werden gehouden, gaven zij geen aanleiding tot belang rijke opmerkingen. Het menage-voorschrift onderging enkele wijzigingen, waarbij o.a. ter voorkoming van beri-beri nader werd bepaald, op welke wijze het wasschen van de rijst moet plaats vinden. Over dit onderwerp is in het Alg. Landbouw Weekblad voor N.I. van 2 Maart 1940 nr. 36 een belangwekkend artikel verschenen, getiteld De voedingswaarde van rijst, ontleend aan het tijdschrift 753

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 7