823 aan slagvelden dachten, trachtten de nieuwe Duitsche aanvoerders deze te vermijden door hun vijanden strategisch te paraliseeren, daarbij gebruik makend van hun tanks, duikbommenwerpers en parachutisten om verwarring te stichten en verbindingen te verbreken. Het resultaat werpt nu achteraf een merkwaardig licht op de helaas te zelfgenoegzame, door een geallieerd bevelvoerder geplaatste opmerking, dat de vijandelijke generaals een han dicap zouden voelen in het feit, dat geen hunner in den vorigen oorlog meer dan kapitein was geweest. Maar deze toepassing van nieuwe wapens, tactiek en strategie kan Duitsch- land's snel succes slechts gedeeltelijk verklaren. In Hitler's oorlogvoering is de indirecte nadering in de breedte en de diepte enorm uitgegroeid. Hij heeft hierbij veel plezier gehad van zijn kermis van de revolutie-techniek der Bolsjewiki, juist op dezelfde manier als het nieuwe Duitsche leger voor deel wist te trekken uit de toepassing van de door de Britten ontwikkelde gemechaniseerde oorlogvoering. Om den weg voor zijn offensief te bereiden, zocht en vond hij invloedrijke figuren in het vijandelijke kamp, die te zijner wille de nationale kracht zouden kunnen ondermijnen, onrust en verwarring zouden kunnen scheppen en gereed zouden willen staan, een nieuwe, hem dienende marionettenregeering te vormen. Omkooperij bleek niet eens noo- dig hij speculeerde op ongebreidelde persoonlijke eerzucht, machtswellust en kliekgeest om zich de noodige willooze en gewetenlooze agenten in de leidende kringen te verschaffen. Ter inleiding van zijn actie liet hij dan graag op het daartoe geschikte mo ment zijn stormtroepen nog infiltreeren. Deze plachten vóórdat de „vrede" was verstoord, vermomd als handelsreizigers of toeristen de grens te overschrijden met de opdracht, zich van vijandelijke uniformen te bedienen, zoodra daartoe order zou worden gegeven. Hun rol lag in het saboteeren van verbindingen, het verspreiden van valsche berichten en, zoo mogelijk, het ontvoeren van leidende figuren. Deze vermomde voorhoede werd op haar beurt gesteund door per vliegtuig aangevoerde troepen en parachutisten. In den oorlog, dien Hitier ensceneerde, kwamen frontaanvallen slechts voor als bluf of als ongehinderde wandelingen. De leidende rol werd echter steeds toebedeeld aan den aanval in den rug, in één van zijn variaties. Hij moest niets hebben van stormaanvallen en bajonet-charges, het A-B-C van den traditioneelen soldaat. Zijn oorlog begon bij de Ddemoralisatie en dis organisatie. Bovenal zou hij trachten oorlog te voeren door suggestie, door woorden in plaats van wapens, door propaganda in plaats van projectielen. Zooals een artillerie-bombardement in den laatsten oorlog de vijandelijke verdediging moest verpletteren voordat de infanterie oprukte, zoo zou het moreele bombardement in de toekomst worden gebruikt. Alle soorten van munitie zouden daarbij worden gebruikt, maar speciaal de revolutionnaire propaganda. Het doel van den oorlog was nog steeds, den vijand te dwingen tot overgavekon zijn wil tot strijden worden uitgeschakeld, dan was dooden overbodig, afgezien nog van het feit, dat het een vermoeiende en kostbare methode was om het doel te bereikenDe indirecte methode, gif in het lichaam van den tegenstander te injecteeren en dezen naar believen ziek en krachteloos te maken, was immers veel werkzamer Zoo was dus Hitler's gedachtengang over den oorlog met psychologische wapens. Dit moeten wij in de eerste plaats begrijpen, indien wij hem willen weerstaan. De toepassing van zijn systeem heeft haar beteekenis voor militaire operaties bewezen. Het is wel duidelijk gebleken, dat het vernietigen van het militaire zenuwstelsel van den vijand een snellere en effectievere operatie is dan het beuken op zijn lichaam. De toepassing van Hitler's methode in de politieke sfeer bleek wel effect te sorteeren, maar niet werd bewezen of dit afdoend kan zijn. De vraag blijft bestaan of 'hierdoor d.w.z. door demoralisatie de weerstand definitief gebro ken zou zijn, indien niet overweldigende gemechaniseerde strijdkrachten waren ingezet. Zelfs in Frankrijk was de Duitsche superioriteit in moderne bewapening groot genoeg om daaruit den val van Frankrijk te kunnen ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 81