825 blijken uit onderstaande uittreksels uit artikelen, welke in doorsnee genomen het inzicht toch wel verhelderen. Allereerst enkele stukken uit een zeer uitgebreid artikel, dat de Oosthoek bode overnam uit de Daily Telegraph (Sydney). Rusland heeft algemeenen militairen dienstplicht. Ieder jaar worden ongeveer 800.000 jongelingen van 18 jaar voor oefening bij het Roode Leger opgeroepen. Zij oefenen ongeveer 2V2 maand na een opleiding van twee jaren. Vóór het uitbreken van den oorlog waren er ongeveer 20.000 studenten op de Russische militaire academies in opleiding voor officier. Generaal Sir Archibald Wavell, die nu het commando heeft over de Brit- sche troepen in het Midden-Oosten, zeide, nadat hij de herfstmanoeuvres van het Roode Leger in 1936 had bijgewoond „De hoogere officieren zijn jonger dan in de meeste andere legers, het Britsche inbegrepen. Dat is een gunstige factor." Doch Max Werner zegt in „The Military Strength of the Powers", dat de „opruiming" van 1937-'38 ernstige schade toebracht aan het officierskorps van het Roode Leger. Ongeveer een jaar voor het uitbreken van den oorlog kon men in het conservatieve Engelsche tijdschrift „Round Table" lezen dat, wat betreft het moreel, er nauwelijks een leger bestaat dat vergeleken kan worden met het Russische leger. Na de beëindiging van een geweldig mechanisatieprogram schat men, dat Rusland de beschikking heeft over 20.000 tanks van allerlei typen, van lichte vechtwagens tot zwaargepantserde land-kruisers. Sommige van deze tanks moeten de sterkste ter wereld zijn. Voor het uitbreken van den oorlog schatte de Duitsche expert, generaal Guderian, het aantal tractors van het Roode Leger bovendien op 150.000 stuks en meer dan 100.000 andere militaire motorvoertuigen. De zware Russische tank weegt 100 ton, met een snelheid van 40 km/u, een bewapening van een 10.5 cm en twee 3.7 cm kanonnen, twee zware mitrailleurs en twee luchtdoel-mitrailleurs. Generaal Luza, leider van de Tsjechische militaire missie naar Rusland in 1936, verklaarde „Het Roode Leger is ruim voorzien van alle technische hulpbronnen. Er is geen ander leger dat, wat betreft de uitrusting, verge leken kan worden met het Roode Leger." Bij het vervaardigen van wapens heeft de Sovjet de nieuwste Britsche, Amerikaansche en Fransche uitvindingen toegepast. Sovjet-Rusland heeft zeven divisies aan parachutetroepen. De Duitsche autoriteiten verklaarden voor het uitbreken van den oorlog, dat het Roode Leger 70.000 geoefende parachutisten heeft, met 500.000 in reserve. Drie jaren geleden had Rusland ongeveer 8000 vliegtuigen in eerste linie, terwijl Duitschland er 4000 had1). Sindsdien zijn beide cijfers natuurlijk grooter geworden, doch in vele bevoegde kringen gelooft men, dat het aantal vliegtuigen in Rusland nog steeds bijna het dubbele bedraagt van dat van Duitschland. In een jaar tijds produceerden vijf groote Sovjet-vliegtuigfabrieken 4000 tot 5000 machines. Het aantal vliegtuigfabrieken in de Sovjet-Unie wordt op vijftien a vijf en twintig geschat. x) Recentie dagbladberichten gaven op dat Duitschland 6.000, Rusland 4.000 toestellen in eerste lijn zou bezitten. Volgens dezelfde berichten zouden de Russen 48 tankbrigades, d.i. 24 p.divn. hebben tegenover de Duitschers op het Oostfront 12.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 83