826 Men gelooft dat er 200.000 tot 250.000 arbeiders in deze fabrieken werk zaam zijn. Sommige fabrieken werken met drie ploegen per dag. Men taxeert dat de Roode Luchtmacht tusschen de 1000 en 2000 transport vliegtuigen heeft. In 1942 moet Rusland 150.000 geoefende piloten hebben. De Russische luchtmacht dient uitsluitend voor defensieve doeleinden vandaar het groote aantal jachtvliegtuigen. De Russische jachtvliegtuigen bleken in den Spaanschen burgeroorlog zeker opgewassen te zijn tegen de Duitsche bommenwerpers. Goede Spaansche piloten die Russische vliegtuigen in Spanje bestuurden, zeiden, dat zij de voorkeur gaven aan de Russische Mosca boven de Duitsche Messerschmitt. Men gelooft, dat Rusland de zwakste is van de groote mogendheden, wat betreft de vloot. Doch in de afgeloopen drie jaren viel een groote vooruitgang te consta- teeren in den aanbouw van nieuwe schepen. De „Prawda" gaf er vorig jaar hoog van cp, dat omstreeks 1942-'43 Rusland een leidende plaats zou innemen betreffende het aantal schepen en tonnage. In buitenlandsche marine-kringen twijfelt men hieraan. Naar aanleiding van het nieuwe vlootbouwprogramma, dat in Augustus 1939 aangekondigd werd, moet de Russische vloot in 1942-'43 volkomen herbouwd en zeer versterkt zijn. In Leningrad alleen reeds begon men dadelijk met den bouw van een slagschip van 35.000 ton, drie zware flottile-leiders, twee vliegtuigmoeder schepen en 72 onderzeeërs. Drie oude slagschepen werden herbouwd. Ook de marinebasis te Kronstadt werd gemoderniseerd. De voltooiing van een kanaalnet tusschen de Witte Zee en de Oostzee stelt Rusland in staat haar oorlogsschepen zonder moeite over te brengen tusschen de Baltische ge bieden en het Verre Oosten. In Juli vorig jaar zeide de Sovjet-commissaris varj Marine, dat Rusland in 1940 168 oorlogsschepen aan haar vloot zou toevoegen. De constructie van de onderzeeërs zou driemaal zoo zwaar zijn als in 1939. Tegenwoordig heeft Rusland een onbekend aantal slagschepen in aanbouw, vliegdekschepen met een totaal tonnage van ongeveer 24.000 ton, kruisers 17.000 ton, torpedojagers 23.400 ton en onderzeeërs ongeveer 13.000 ton. Vorig jaar had Rusland slechts vijf oude slagschepen in dienst die in 1910 gebouwd waren, slechts zeven zware kruisers van 1905 en 1916, vier lichte kruisers en ongeveer 23 torpedojagers. Doch het heeft meer torpedo booten dan eenig ander land, behalve Italië, en de onderzeeër-vloot is de grootste op de wereld. Er zijn 200 onderzeeërs waarvan de meeste zeer klein zijn en alleen dienst kunnen doen als kustvaartuigen, daar zij minder dan 200 ton elk bedragen. Doch de nieuwe onderzeeërs zijn zeer groot en zeer modern. Men meent, dat Rusland ongeveer 25 hiervan in den Pacific heeft, 19 in de Oostzee en 10 in de Zwarte Zee. Deze vaartuigen zijn altijd vergezeld van kleinere onderzeeërs. De Zwarte Zee-vloot is niet erg sterk, en bestond vorig jaar uit een slagschip, een kruiser, eenige torpedobootflottilles en ongeveer 30 onderzeeërs. Waarschijnlijk zal dat aantal nu wel opgevoerd zijn. Men schat het marinepersoneel op 60.000 man. Men zegt dat de zwakste schakel in Ruslands defensie het onvoldoende spoorwegtransport is. Op elke 100.000 inwoners van Rusland zijn er 26 mijlen spoorweg, tegen 56 mijlen in Duitschland. Doch de groote mechanisatie heeft het spoorwegtransport voor de troepen doen verouderen. In ieder geval nemen de spoorwegen een tweede plaats in tegenover de motorvoertuigen. Bovendien heeft Rusland in de afgeloopen jaren groote haast gemaakt met den aanleg van goede militaire wegen. Er zijn groote wegen aangelegd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 84