835 Dit bedoelt de Regeering ook, wanneer Zij een millioenenleger zou wenschen, maar Zij wenscht zulk een leger juist niet, omdat millioenen soldaten naast de zooeven genoemde 1000 vliegtuigen en 4 slagkruisers geen volledig uitgeruste weermacht zouden vormen. Die volledige uitrusting zou eenige tienduizenden vliegtuigen eischen en dan zij nog gezwegen over de slagschepen, vechtwagens en kanonnen en over de enorme munitie- en andere voorraden. Zelfs de heer Soangkoepon zal overtuigd zijn dat een zoodanige macht ver boven de behoefte uitgaat. Als hij dan, zooals hij heeft verklaard, ook inziet, dat de weermacht, die men wèl noodig heeft, volledig uitgerust en georganiseerd behoort te zijn, dan zal de geachte spreker tot de conclusie moeten komen dat hij van het millioen soldaten zal moeten afstappen en zelfs ver daar beneden zal moeten blijven. Dit impliceert weer, dat toe passing van den dienstplicht op alle weerbare mannen niet in overeen stemming zou zijn met de behoefte, zoodat beperking van den dienstplicht tot de werkelijk noodige aantallen juist moet worden geacht. Dat, zooals o.a. het geachte lid, de heer Iskandar Dinata heeft opgemerkt, van Indonesische zijde steeds op invoering van algemeenen .dienstplicht zou zijn aangedrongen en dat de heer Muhammad Yamin aan de wereld een gewapend volk wil toonen, doet aan de zooeven te berde gebrachte motieven tegen een millioenenleger niets af. Wanneer deze geachte sprekers ten aanzien van de volledige uitrusting van een millioenenleger dezelfde denkbeelden koesteren als de heer Soangkoepon en de Regeering, dan zijn die denkbeelden op de ontvouwde gronden niet voor verwezenlijking vatbaar. Zouden zij ter wille van de algemeene toepassing van den dienstplicht willen volstaan met een onvolledige uitrusting en bewapening, dan zouden zij hun doel, een succesvolle verdediging van Nederlandsch-Indië, zeker niet bereiken, terwijl ook de preventieve werking van zulk een onvoldoend bewapend massaleger veel geringer zal zijn dan .die van een minder groote, doch uitstekend uitgeruste weermacht. Moet dus de beperking van den dienstplicht als opzet juist worden geacht, de mate van beperking is uiteraard aan verandering onderhevig, omdat ook, zooals de huidige oorlog leert, met de tijden de behoeften zich wijzigen. Welnu, het voorliggende ontwerp stelt geen enkele grens aan de grootte der jaarlijks op te roepen contingenten het laat uitbreiding zoowel als inkrimping toe, al naar gelang van de behoefte, het laat zelfs de algemeene toepassing van den dienstplicht toe. De Regeering meent dan ook dat de voorstanders van die algemeene toepassing geen principieele bezwaren tegen het voorliggend ontwerp kunnen hebben. Zij behoeven ook niet te vreezen, dat de Volksraad geen invloed kan uitoefenen op uitbreiding of inkrimping van het aantal dienstplichtigen. Immers, de grootte van het jaarlijks op te roepen contingent komt tot uitdrukking in de voor dat doel aan te vragen credieten op de begrooting van oorlog en marine. Dit wat de numerieke bejoerking van den dienstplicht betreft. Nauw verband met de numerieke beperking der militie voor onderdanen- niet-Nederlanders houdt de voorloopige geografische, eigenlijk geografisch- strategische beperking tot Java en Madoera, Ambon en Manado. De voornaamste factor is de behoefte, de tweede factor de grens van de opleidingscapaciteit en van de wapen-voorziening. Het geachte lid Soangkoepon begrijpt niet, waarom de behoefte aan versterking van mankracht op Java bestaat en niet op Sumatra. Hoewel het wel niet mogelijk zal zijn, den geachten spreker in enkele zinnen volledige opheldering op dit strategisch terrein te verschaffen, moge toch worden getracht, zijn inzicht te verruimen, vooral ook, omdat de heer Soankoepon de veronderstelling heeft geuit, dat er uitsluitend aan de verdediging van Java wordt gedacht en niet aan die van Sumatra. Deze veronderstelling is ten eenenmale onjuist. Niet alleen Java, Ambon en Manado zullen worden verdedigd, maar geheel Nederlandsch-Indië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 93