840 welke de regenten ter vervolmaking van het stelsel zullen kunnen verschaf fen, zou moeten missen. De objectiviteit der regenten staat voor de Regeering vast. Zij zal den regenten een strenge controle opdragen. Voorts wordt verwezen naar de 'in de Regeeringsverordening op te nemen bepaling, waardoor de Regent zelve gehouden is, aan alle belanghebbenden die dit verzoeken, inlichtingen inzake den dienstplicht te verstrekken, waardoor eventueele klachten over ver meende onbillijkheden hem zelf zullen kunnen bereiken. Zooals in de memorie van antwoord is medegedeeld, acht de Regeering verschuiving van den aanvang van den dienstplichtigen leeftijd van het 18e naar het 20e levensjaar nadeelig met het oog op reeds aanvaarde betrekkingen en gezinsvorming. De Regeering is erkentelijk voor de instemming hiermede van de geachte leden Sosrohadikoesoemo en C. C. van Helsdingen. De Regeering is mede getroffen door de verklaring bij monde van den heer Rehatta, dat de Amboineezen dit ontwerp met vreugde hebben begroet. De vraag van het geacht lid, of de jongelieden op Ambon ook zullen worden geoefend met moderne wapens, kan de Regeering bevestigend beantwoorden. Het is ook niet de bedoeling, de Amboineesche jongelieden alleen op te leiden voor de infanterie, welk wapen trouwens met verschillende soorten moderne wapenen is of wordt uitgerust. Zij zullen worden geoefend in de hanteering van al die wapens, welke benoodigd zijn voor een goede uitvoering van hun taak. 'Bij de invoering van de Inheemsche militie zullen de reserve-korpsen van oud-militairen en het instituut van kort-verband militairen voorshands ge handhaafd blijven. Of en in hoeverre aanleiding zal bestaan, naderhand tot opheffing te besluiten, is thans nog niet te overzien. Het geachte lid, de heer Soeria Karta Legawa heeft der Regeering in overweging gegeven, bij ordonnantie of regeeringsverordening een bepaling op te nemen, dat de militieplichtigen worden vrijgesteld van desadiensten, welke suggestie door zijn medelid, den heer La Lau, werd ondersteund. Zooals de Regeering reeds bij herhaling bij de behandeling van het aan hangig gemaakte ontwerp-desa-ordonnantie voor zoover dit thans is gevorderd heeft opgemerkt, acht Zij het bepaald ongewenscht, in te grijpen in de interne verhoudingen van de desagemeenschap. Tot het terrein dezer interne verhoudingen behoort zeiker niet in de laatste plaats de ver deeling van de desalasten. Afgescheiden hiervan moet de Regeering opmerken, dat de bepleite vermindering van lasten ten opzichte van de overige, met denzelfden militairen dienstplicht belaste, bevolkingsgroepen niet geheel billijk is te noemen. Voortgaand met de beantwoording van de overige opmerkingen van eerst genoemd lid, kan de Regeering den heer Soeria Karta. Legawa in de eerste plaats met nadruk verzekeren, dat de militaire dienstplicht voor onderdanen- niet-Nederlanders ook na den oorlog zal worden gehandhaafd. Zij deelt de meening van het geachte lid, dat ontwapening in vredestijd zeer funeste gevolgen met zich zou brengen. Het stemt de Regeering tot groote voldoening, dat in dit College door verscheidene sprekers, te weten de heeren Soediibiokoesoemo, Sosrohadi koesoemo, Salamoen, C. C. van Helsdingen, Iskandar Dinata en Muhammad Yamin, de aandacht werd gevestigd op de sociale en opvoedkundige waarde van de militie. Het is goed, bij de behandeling van dit ontwerp deze groote belangen voor het Indonesische volk in gedachten te houden. Erkend wordt, dat niet on middellijk in breede lagen der bevolking de aangekweekte karaktereigen schappen merkbaar zullen zijn, doch daartegenover moet worden bedacht, dat ieder jaar opnieuw een contingent opgeleide militieplichtigen zich. zal verspreiden in de massa, zoodat het proces van sociale en psychologische opvoeding van de geheele bevolking gestadig voortgang zal vinden. Door de geachte leden Sosrohadikoesoemo, Salamoen, Kan en Kerstens is der Regeering soms scherp, soms minder scherp geformuleerd ver weten, dat Zij in belangrijke zaken, gelijk de thans aan de orde gestelde,

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 98