1. MONUMENTENSERIE. GEDENKTEEKEN TE BAKONGAN. Het op nevenstaande foto afgebeelde grafmonument is in Juli 1928 te Bakongan opgericht ter nagedachtenis van de gesneuvel den bij den nachtelijken overval op 1 Maart 1926 op een patrouille bivak bij Kroeëng Batèë (Troemon). Op 21 Februari 1926 werd uit Singkel een brigade infanterie op patrouille gezonden naar het landschap Troemon. Den com mandant werd medegedeeld, dat in genoemd landschap ontevre denheid heerschte en hij kreeg opdracht, in de bivaks groote waak zaamheid te betrachten. Aanvankelijk volgde hij die opdracht op door des nachts een kwart van de brigade op wacht te zetten, doch om niet opgehel derde reden veranderde hij later van gedragslijn door de bewaking te beperken tot twee posten. Op 1 Maart betrok de brigade reeds omstreeks 12.00 bivak nabij Kroeëng Batèë op een plaats, waar voordien herhaaldelijk door patrouilles was overnacht. Het bivak werd slechts ten deele omringd met een bovendien slechten pagger. Dit bleef niet ver borgen voor eenige Atjehers die, onder het mom van te visschen, den toestand in de middaguren ongestoord konden opnemen. Dit alles bood de tot daden geneigde bevolking een gunstige gelegenheid voor het plegen van een overval. Die bleef dan ook niet uit. In den loop van den nacht werd de pagger beslopen door een 15 man sterke bende, aangevoerd door T. Maoeloed, Nja Bin- tang en T. Itam. Door onvoldoende waakzaamheid van de beide posten gelukte het haar, het bivak binnen te dringen, de schild wachten neer te slaan en tegelijkertijd op den slapenden troep in te rennen. De verrassing was zoo volkomen, dat de brigade vrijwel geen weerstand kon bieden. Onzerzijds sneuvelden 9 man, w.o. de commandant, werden 7 man gewond en gingen 16 karabijnen met munitie verloren. De vijand verloor twee dooden, w.o. de zoon van T. Banta. 747

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 1