812 18 Juni. De 2e L.G. maakt in het n. front in de lijn Saverne Lunéville Commercy. In het o. wordt zij hevig aangevallen door de Duitschers, die den o. voet van de Vogezen hebben bereikt. In het z. verschijnen 's vijands vechtwagens in Belfort. Tusschen de Zwitsersche grens en de Saóne staat hij in den avond in de lijn Moirans St. Etienne de Bois Pont de Vayle, dus voor Bourg-en- Bresse en St. Claude. Aan de Loire wordt de toestand kritiek. Het Vie Leger juister zijn restanten dekken de 3e L.G. nog steeds aan de Loire, van Orléans tot Gien. Verder stroomopwaarts vermeestert de vijand boven de reeds den vorigen dag veroverde overgangspunten te La Charité en gevers, thans bruggehoofden te en z. van Briare. Daarop gelast de bevelhebber van de 3e L.G. voor den nacht voor het Vie Leger den terugtocht achter de Cher. Het centrum en de linkervleugel zijn in den loop van den dag reeds teruggegaan achter de Loire toen het opdringen van de Duitschers tegenover het Xe Leger dien vleugel met omvatting bedreigde. Enkele van hun hoofd machten (rechts 4e L.G., links Xe Leger) afgesneden onderdeelen bereiken de 3e L.G. en strijden daarmede verder. De Duitschers bezetten te 9.00 Cherbourg, te 11.00 Rennes waar zij den commandant van het Xe Leger gevangen nemen, en rukken in den middag op naar Pontivy en Ploërmel. De Regeering verklaart plaatsen met meer dan 20.000 inwoners tot open steden. Dit beduidt, dat in die steden niet mag worden gevochten, dat er geen versperringen mogen worden aangebracht, geen vernielingen mogen worden uitgevoerd. En dat terwijl rivierovergangen als regel juist zijn gelegen in plaatsen met meer dan 20.000 inwoners. 19 Juni. In het n.o. wordt de kring om de 2e L.G. nauwer. Zij moet in het n. front maken richting Sarrebourg, wordt uit het o. aangevallen uit de passen van de Vogezen en moet in het z. het hoofd bieden aan Duitsche pantser troepen, die oprukken naar Lure en Luxeuil. Het XlVe L.K. wordt wegge drukt over de Zwitsersche grens. In het z.o. rukken de Duitschers o. van de Saóne uit Macon en Bourg-en- Bresse op zij omsingelen Lyon. Tusschen Saóne en Loire komen de Fransche troepen volledig tot oplossing. De vijand krijgt daardoor gelegenheid, zich met volle kracht te werpen op den rechtervleugel van de 3e L.G. hij trekt bij Digoin over de Cher en het Canal du Centre, vermeestert Roanne, stoot bij Moulins en St. Pourgain het hoofd aan de Allier en de monding van de Sioule en buigt dan af naar het z., waar hij Vichy bezet. Bedreigt deze opmarsch den rechtervleugel van het Vlïe Leger, met den linkervleugel is zulks het geval door het doordringen der Duitschers over de Loire bij Beaugency, via Romorantin over de Cher bij Selles. Meer naar het w. verdedigt de 3e L.G. de overgangen over de Loire te Tours en Saumurte Nantes vallen zij echter zonder slag of stoot in handen der Duitschers. Dit is een gevolg van het feit, dat het Xe Leger geheel is opgelost. Brest wordt dan ook zonder strijd door den vijand vermeesterd. Onder deze gebeurtenissen heeft een hergroepeering plaats van de over gebleven, nog op een min of meer aaneengesloten front strijdende troepen. Het restant van de 4e L.G. zal het gebied tusschen de lijn Autun Le Puy Mende en de Zwitsersche grens verdedigen. Links daarvan, tot de lijn St. Amand Guéret Tulle Cahors treden de resten van het Vie Leger op over de geheele breedte van het Plateau Central. De toegangswegen derwaarts afsluitend, zullen zij teruggaan over St. Flour, Rodez en Albi (60 km z.w. van Rodez zie den pijl op de schets)Nog verder naar links staan de overblijfselen van het Vlïe Leger en het Leger van Parijszij zullen terugvallen op Angoulème en Bordeaux.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 72