964 aanvalskracht aan het Marine-luchtwapen beteekent dus geenszins en kan ook nooit beteekenen vervanging van zware schepen door vliegtuigen, aangezien in een doeltreffend maritiem defensie-systeem zwaar materieel niet kan worden gemist. De regeering is dan ook van meening, dat de aanwezighied van dit ma terieel hier te lande in deze tijden inderdaad van zeer groote, om niet te zeggen van doorslaggevende waarde zou zijn. Het heeft echter geen zin daarover thans te treurenhet is al veel gewonnen, dat men de in het verleden gemaakte fouten erkent en als les wil aanvaarden voor de toe komst, en dat dit zoo is, blijkt wel uit het feit, dat nog steeds het oog wordt gericht op de uitvoering van het vlootplan. Of en zoo ja op welke wijze dit vlootplan op grond der oorlogservaringen eenige wijzi ging zal ondergaan, dient te worden afgewacht, doch één ding staat vast het zware artillerieschip zal daarin niet kunnen ontbreken. Hoewel ook der regeering de vraag van den heer La Lau betreffende de accommodatie van onze vlootbasis minder opportuun voorkomt, ziet zij waar wij immers zelf te zijner tijd groote schepen hopen te bezitten geen reden om te verzwijgen, dat aan het gereedmaken der Marine-basis ook voor het gebruik van het grootste type van oorlogsschepen met voortva rendheid wordt gewerkt. De regeering hoopt te zijner tijd daaromtrent meer volledige inlichtingen te kunnen verschaffen. Aan hetgeen in de memorie van antwoord ten aanzien van de torpedo booten is medegedeeld zou de regeering het volgende kunnen toevoegen De torpedomotorboot is reeds jaren gebleken onder vele omstandigheden een zeer bruikbaar wapen te zijn, ook als wapen voor onderzeebootbe- strijding. Eénmans-torpedomotorbooten en baby-onderzeeërs, zijn echter, voor zoover zij al werkelijk tot bruikbare uitvoering zijn te brengen, dermate gelegenheidswapens, dat daaraan niet al te groote waarde mag worden toe gekend. Dergelijke zaken prikkelen de verbeeldingskracht, doch hun bezit verhoogt de werkelijke kracht van een zeemacht slechts weinig. Overigens zijn geen bruikbare uitvoeringen bekend, terwijl aanmaak hier te lande uit gesloten zou zijn. De aanbouw der torpedomotorbooten gaat zoo snel als de materialen ver krijgbaar zijn. Deze booten kunnen echter wegens haar bijzondere inrich ting alleen bij het Marine-Etablissement te Soerabaja worden gebouwd. Torpedo-motorbooten zijn namelijk volstrekt geen eenvoudige motorbooten zij komen, wat ingewikkeldheid betreft, in het bijzonder wat de machine- installatie aangaat, vrijwel overeen met vliegtuigen. De overige nieuwbouw wordt evenwel verdeeld over het Marine-Etablissement en de particuliere industrie op Java en daarbuiten. Door de zorgvuldige verdeeling van dien aanbouw krijgt elk bedrijf naar capaciteit en inrichting datgene waarvoor het het meest is aangewezen. De bewapening van de K.P.M.-schepen wordt, nu althans een deel van het geschut dat daarvoor noodig is hier te lande is aangekomen, krachtig ter hand genomen. Sedert het uitbreken van den oorlog (10 Mei 1940) werd het varend en vliegend materieel boven het op dat oogenblik reeds aanwezige, zoowel van de Koninklijke Marine als van de gemilitairiseerde gouvernements marine en de reeds gemilitairiseerde gewestelijke vaartuigen, versterkt meteen kruiser een aantal TM-booten (hier te lande gebouwd)een kleine en een groote mijnenlegger (de eerste werd verkregen door verbouwing van een landsschip, de laatste kwam uit Europa), eenige divisies hulpmijnenvegers, bestaande uit hier te lande gebouwde schepeneen groot aantal patrouille vaartuigen, deels tevens geschikt voor onderzeebootbestrijding (waarvan de meeste nieuw en hier te lande gebouwd), een aantal zeevliegtuigen van ver schillend type kwam nog uit Europaeen groot aantal lesvliegtuigen werd uit de U.S.A. ontvangen de bestelde groote zeeverkenners zijn op komst enkele kleine dokken voor vliegtuigen en TM-booten werden afgeleverd een aantal kleine, zeer snelle motorbooten werd ontvangen dan wel aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 105