968 In Rusland is dit spel niet gelukt. De Russische reserve blijkt even sterk als de Duitsche en op alle punten, waar zij worden bedreigd, laten de Russen uit het onmetelijke achterland nieuwe reserves aanrukken en vele keeren zijn de bordjes verhangen en hebben de Duitschers den strijd door uitputting moeten opgeven. Bovendien heeft de Russische legerleiding de consequenties aanvaard van dezen oorlog tegen Duitschland en even koel als de Duitsche tegenstanders offert zij onnoemelijke aantallen manschappen op om het gestelde doel te bereiken. De slagen in Rusland worden daardoor tot de bloedigste en ver schrikkelijkste in de wereldgeschiedenis. Wij moeten echter vreezen, dat wij nog niet aan het eind van deze menschenslachting zijn. Hitier weet, dat hij op den weg is naar de nederlaag. En alles wat zijn misdadig brein kan uitbroeien, zal hij inzetten om zijn lot te ontgaan. Hoewel wij het ons dikwijls niet durven te realiseeren, staat het toch wel vast, dat er in het arsenaal van Duitschland nog andere wapenen gereed liggen dan de beestachtige, welke tot dusverre reeds in toepassing zijn gebracht. Dat zij nog niet zijn gebruikt, heeft zijn oorzaak gevonden in de vrees voor repressaille. Op een bepaald oogenblik, als het doel niet anders bereikt kan worden, zal die vrees wegvallen en zullen die wapenen in werking worden gesteld. Hoewel de afgeloopen maanden ons hebben geleerd, dat de Russische propaganda even geraffineerd is als de Duitsche en het daarom maar beter is geweest, verschillende Russische berichten, over de ontwikkelingen aan het front met een glimlach voorbij te gaan, mogen de mededeelingen, welke de laatste dagen worden gedaan omtrent de voorbereiding tot den gasoorlog, toch niet zonder meer worden genegeerd, want er is helaas een zeer groote waarschijnlijkheid, dat hij zal worden ingezet. En is hij eenmaal ontketend, dan moeten wij er ook rekening mede houden, dat de dan tot volstrekte razernij gekomen krankzinnige hem niet zal beperken tot het Russische front, maar hem ook elders in toepassing zal brengen. Dit is één van de verschrikkingen, met de mogelijkheid waarvan wij rekening hebben te houden en die mogelijkheid wordt grooter naar gelang de kansen voor Hitier slechter worden. Waarschijnlijk zullen wij veel geest kracht noodig hebben om de berichten over zulke verschrikkingen te ver werken. Een ander probleem, dat de aandacht van de wereld gevangen houdt, is wat Vichy verder zal doen. Niet veel goeds, zooals valt af te leiden uit de verklaring van den Graaf de Brinon aan de buitenlandsche pers over den wensch van Frankrijk, met Duitschland en Italië tot een definitieven vrede te komen. Deze wensch zal niet anders kunnen worden vervuld dan door aanvaarding van de Duitsche voorstellen, dat wil zeggen, het uitleveren van de Fransche vloot en de bases in Afrika aan Duitschland. De Vichy „mannen" worden daarvoor beloond doordat zij Nice, Corsica en Tunis mogen behouden, een „groot moedigheid", welke Mussolini, wien het om de verovering daarvan be gonnen was, niet al te zeer zal kunnen waardeeren. Maar hij moet meer slikken en het is gelukkig voor hem, dat zijn kaakconstructie nogal formi dabel is, zoodat hij heel wat kan verwerken. Deze aangelegenheid zal wel een van de onderwerpen zijn geweest, welke tusschen Hitler en Mussolini zijn besproken. Wij vreezen dat zij daarbij nog verder zijn gegaan en het lijkt niet on mogelijk, dat er een concept is gemaakt voor een algemeenen continentalen vrede in Europa, waartoe eerst de overwinning op Rusland moet worden geforceerd, zoo noodig met gebruikmaking van de uiterste middelen. En dan zullen wij het fraaie schouwspel krijgen, dat landen als Nederland, Noorwegen en België zullen worden opgeknapt met marionettenregeeringen, die zich bereid verklaren, het Duitsche dictaat te onderteekenen. Wij hier in Nederlandsch-Indië zullen dan in de voor dit geval eervolle positie komen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 109