969 te verkeeren, „rebellen" te zijn. Maar rebellen, die in onwrikbare trouw gebonden zijn aan Oranje en aan de wettige Nederlandsche regeering te Londen Er zijn aanwijzingen, dat dit één van de plannen is, die Hitier vóór den winter wil verwezenlijken. Maar dit alles zal hem niet helpen, want wij herhalen het, hij is op den weg naar de nederlaag. Wellicht slaagt hij erin, verblinde verraders te vinden, als een Mussert, die bereid zijn, alles te doen om „regeerder" te worden, maar de volkeren en hun geest zal hij niet onder drukken en wij geven niet veel voor het leven van de Quislings, de Degrelles, de Musserts en de Lavals, zooals dit ten aanzien van dezen laatste reeds is gebleken. Zij, die straks willen afrekenen, wachten geduldig,, maar met grimmige vastberadenheid. Tegenover al deze nieuwe problemen, welke zich ontwikkelen en verband houden met de nieuwe phase, waarin de oorlog is getreden, die de overgang is tusschen het defensief en het offensief van de democratieën, teekent zich de houding van de Vereenigde Staten af. Zij laat na de conferentie ergens in volle zee, waarbij het „Charter van den Atlantic" werd vastgesteld, aan duidelijkheid weinig meer te wenschem over. President Roosevelt en Winston Churchill hebben een oorlogsdoel gefor muleerd, waarop wij in dit overzicht niet meer in details behoeven terug te komen, doch welk doel de volstrekte noodzaak van de vernietiging van het nazidom impliceert. Wanneer men zich tezamen een doel stelt, dan is het ook duidelijk, dat men dit doel in gezamenlijke krachtsinspanning wenscht te bereiken. Van Ameri- kaansche zijde blijft deze krachtsinspanning voorloopig beperkt tot het aanvoeren van steeds meer materiaal naar de landen, die in daadwerkelijken strijd tegen het naziïsme zijn gewikkeld, maar ieder woord, dat in de Veree nigde Staten van de regeeringszetels wordt gesproken, elke daad, welke wordt verricht of voorbereid, is een uitdaging aan de „as". Dat zij die uit dagingen niet aanneemt, is een bewijs voor de kracht van de Vereenigde Staten. De Atlantische conferentie heeft nog iets anders opgeleverd en wel dit, dat aan President Roosevelt de leiding in handen is gegeven van de Pacific- politiek, waarbij tegelijk is vastgesteld, dat Engeland hem in de consequenties daarvan, zal volgen. Als een verantwoordelijk staatsman tracht President Roosevelt de buiten gewoon belangrijke taak, welke hem op de schouders is gelegd, op de aller eerste plaats te vervullen door, zoo dit mogelijk is, den vrede te bewaren en te voorkomen, dat de oorlog zich naar dit deel van de wereld uitbreidt. Daarvoor zijn vele dingen noodig. Want de besprekingen, welke op het oogenblik met Japan worden gehouden, zijn geenszins het uitvloeisel van een bedaringspolitiek. President Roosevelt heeft meermalen duidelijk ge maakt, dat het woord „compromis" niet in zijn woordenboek voorkomt. De mogelijkheid tot het behoud van den vrede in den Pacific bestaat nog altijd. Zij eischt echter een volkomen ommekeer in de Japansche politiek zooals Tokyo die de laatste jaren voert. Japan zal niet alleen hebben af te zien van nieuwe agressie, doch het zal tevens, wil de vrede verzekerd kunnen blijven, veel van wat het de laatste jaren heeft gedaan, omgedaan moeten maken. Onder den stroom van berichten van alles wat er in Europa gebeurt en nieuwe dreigingen, die zich in het Oosten ontwikkelen, is bij velen onzer de aandacht wel zeer sterk afgeleid van China. En toch is het juist ten opzichte van China geweest, dat de agressie zich het eerst heeft gedemon streerd. Gelukkig is President Roosevelt niet vergeten, dat, wanneer het erop aan komt, de agressors te bedwingen en gepleegd onrecht ongedaan te maken, China daarbij ook zeer belangrijke aandacht vraagt. Willen de huidige exploratieve besprekingen met Japan tot een verdere basis van ooderhaode-

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 110