zijn ondercommandanten de verkenning in het terrein aldus gron dig onder de knie gekregen, dan kan de sectiecommandant hen verder met een gerust hart loslaten. Wij willen dit hoofdstuk niet besluiten zonder een enkele op merking over den zandbak. Bij den troep kent men de waarde van dit instrument voor de opleiding niet. Onbekend maakt on bemind. En toch kan de zandbak, die ook in de Duitsche, Britsche en Amerikaansche legers een belangrijke plaats inneemt bij de op leiding van den troep, als hulpmiddel warm worden aanbevolen. Gegevens over het gebruik, dat aan bepaalde regels is gebonden, kan men vinden in de Bibliotheek van het D. v. O. te Bandoeng. Tenslotte willen we bet in dit hoofdstuk behandelde overzichte lij kheidshalve recapituleeren. Onze troepen zullen hun vuurdoop moeten ondergaan in een strijd met een vijand, die zeer waarschijnlijk elders reeds zijn practische oorlogservaring heeft opgedaan. Het is daarom, zoowel uit zedelijk en moreel oogpunt als uit hoofde van de betrekkelijk geringe diepte van ons leger, een absolute noodzakelijkheid, den troep een zoodanige technische vakkennis mede te geven, dat met zekerheid mag worden verwacht, dat het verliespercentage bij het eerste treffen zoo laag mogelijk zal zijn. Een maximum aan ge oefendheid kan, rekening houdend met den beperkten tijd, be schikbaar voor de technische opleiding van kader en manschappen, worden verkregen door 1. Het kader van de sectie voortdurend schriftelijk te toetsen op de vereischte theoretische kennis der gevechtsvoorschriften. 2. Het kader en den manschappen van de sectie een grondige kern van practische kennis mee te geven ten aanzien van het aanvoeren van een k.- en km.groep in den aanval zoowel als in de verdediging, het uitzetten van een wacht en het loopen van verkenningspatrouilles. Deze onderwerpen te onderwijzen volgens de in dit hoofdstuk beschreven methodes. De sectiecommandant geve zich daarbij goed rekenschap van het feit, dat vele wegen naar Rome leiden. Hij stelle kader en manschappen altijd in de gelegenheid, hun voornemens en daden te motiveeren, geve hun openlijk den lof, die hun eventueel toekomt, en zij nimmer be vreesd, een door een mindere gevonden oplossing, die beter is dan de eigen, tot de zijne te maken. Mijn voornaamste leermeester op instructiegebied is een Javaansch sergeant geweestik had geen beteren kunnen hebben. Men geve zonder overdrijving den Keizer wat des Keizers is, en zal daarvoor in ruil terugontvangen een goeden geest, en een maximum aan werklust, initiatief en verantwoordelijkheidszin. 3. De verdere practische opleiding voor het gevecht te baseeren op de kern van de onder 2 opgesomde kennis. 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 12