schijnen, terwijl daarnaast vele, tot nu toe nog nimmer opge worpen problemen de aandacht zijn komen vragen, ons voor de onverbiddelijke en urgente noodzaak stellend, op korten termijn die organisatorische maatregelen te treffen, welke de moderne, gemechaniseerde oorlogvoering vereischt. In groote trekken komt de in de gigantische Europeesche volkerenworsteling gedemon streerde aanvalswijze hierop neer, dat de aanvaller door een ruim gebruik van gemotoriseerde en gemechaniseerde strijdmiddelen, alsmede van groote aantallen valschermtroepen c.q. luchtinfan- terie, onder dekking van zijn luchtstrijdkrachten tracht zoo snel mogelijk door te stooten naar vitale objecten in het achterland van den verdediger, ten einde met deze punten in zijn bezit, iederen georganiseerden tegenstand uit te schakelen. Met het oog op bovengenoemde strijdwijze is de verdediger thans, veel meer dan voorheen het geval was, gedwongen, ernstige aandacht te besteden aan de verdediging en bescherming op andere wijze van voor de oorlogvoering belangrijke objecten in het achterland, terwijl de snelheid, waarmede vijandelijke ge motoriseerde en gemechaniseerde verbanden kunnen optreden, dwingen tot een aanmerkelijke hergroepeering en uitbreiding der defensieve strijdkrachten, zulks met het doel om naast een even- tueele hoofdactie, tijdig en op vele plaatsen tegelijkertijd den noodigen tegenstand te kunnen ontwikkelen tegen horizontaal en verticaal in het achterland doorgedrongen vijandelijke elementen. Niemand zal voorts met hêt noodlot voor oogen, dat het moeder land in de rampzalige Mei-dagen van het jaar 1940 heeft getrof fen, nog kunnen volhouden, dat de oorlog van onzen tijd een aan bepaalde internationale wetten gebonden krachtmeting is tusschen behoorlijk erkende en herkenbare strijdmachten, dat er een grens bestaat tusschen wat men toelaatbaar acht en wat niet, dat men de levens van non-combattanten respecteert of ook maar, zooveel de omstandigheden zulks toelaten, ontziet. Inte gendeel, de meedoogenlooze luchtbombardementen waardoor de hedendaagsche oorlog zich onderscheidt, de systematische en wel overwogen vernietiging van een groot deel der steden Warschau, Rotterdam, Belgrado, Canea en niet in de laatste plaats Londen, zijn er even zooveel bewijzen voor, dat internationale moraal in ons tijdsgewricht niet veel meer is dan een dood begrip, dat een op beschaving aanspraak makend deel der menschheid zich tot alles gerechtigd acht, wanneer het slechts kan dienen ter ver wezenlijking van zijn duistere doelstellingen. Het „inter arma silent leges" der oude Romeinen is ondanks 20 eeuwen bescha vingswerk in den modernen gemechaniseerden oorlog zooals de asgenooten dien voeren, meer dan ooit tot verschrikkelijke en menschonteerende werkelijkheid geworden. De beginselen van Ludendorffs „totalen oorlog" hebben het grondig gewonnen van 876

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 15