kant beweert hij, dat Groot-Brittannië met zijn blokkade Duitsche vrouwen en kinderen uithongert, aldus trachtend den indruk te vestigen, dat hij zelf het is, die met oneerlijke en immoreele wa penen wordt aangetast. En wanneer wij ons even losmaken van de tragische gebeur tenissen, welke ons allen op dit oogenblik zoo intensief bezig hou den, wanneer wij een schrede teruggaan in de jongste geschie denis, welke wij in de verontwaardiging over wat zich daarna heeft afgespeeld, reeds weer bijna zijn vergeten, dan zien wij de legers der Sowjet-unie zonder oorlogsverklaring Finland binnen vallen, golven bommenwerpers dood en verderf zaaien over Helsinki, Italiaansche luchthelden de naakte lijven van in pa niekstemming vluchtende Abessiniërs met mosterdgas bespren kelen en opzettelijk ambulances bombardeeren. Met dit alles voor oogen is men wel genoodzaakt, elke idealis tische overweging over boord te zetten en de naakte werkelijk heid terdege onder het oog te zien. De militair geneeskundige dienst staat in den hedendaagschen gemechaniseerden oorlog voor een enorm veel omvangrijker en moeilijker taak, dan in vroegere oorlogen, dien van 19141918 niet uitgezonderd, het geval was. De verbazingwekkend snelle ontwikkeling der luchtmachten heeft de grens tusschen operatiegebied en achterland aanmerkelijk vervaagd. De vijand kan met zijn luchtstrijdkrachten en gemoto riseerde pantserafdeelingen tot diep in het achterland ageeren en verstorend op de verbindingen werkenhij kan door het neerlaten van parachutisten, alsmede met behulp van een even tueel aanwezige 5e colonne verwarring stichten in het gebied van den aan- en afvoerhij kan bij verrassing gewichtige sleutel posities bezetten en daardoor bepaalde voornemens van den ver dediger verijdelen. Dat onder dergelijke omstandigheden lang niet altijd een behoorlijk volgens een bepaald vooropgezet plan ver- loopende gewondenafvoer in het achterland kan worden gewaar borgd, behoeft wel nauwelijks nader betoog. Zelfs een der eerste noodzakelijkheden, het aanwijzen van evacuatiestations, is vaak niet eens goed mogelijk, omdat een plaats, welke daarvoor vandaag nog geschikt is, morgen bij wijze van spreken reeds in handen van de tegenpartij kan zijn gevallen, dan wel uit anderen hoofde als evacuatiestation moet worden prijsgegeven. Daar komt nog bij, dat luchtbombardementen een aanzienlijk aantal slachtoffers onder de burgerbevolking plegen te veroor zaken. Ook deze gewonden moeten worden verzorgd en de wijze, waarop zulks geschiedt, zal niet nalaten op den duur een beslis- senden invloed uit te oefenen op het moreel der grootejmassa van non-combattanten, die zich tegen alle zedelijk-ethische begrippen in tot mikpunt ziet gemaakt van het oorlogsgeweld. Niemand zal dezen factor onderschatten en een ieder zal zonder bedenken moeten toegeven, dat hooghouding van het moreel onder de bur- 878

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 17