gerbevolking een eerste vereischte is voor een krachtige en doel bewuste oorlogvoering. Nu heeft de militair geneeskundige dienst als zoodanig weliswaar geen rechtstreeksche bemoeienis met de verpleging van civiele oorlogsslachtoffers, doch wel is hij bij de vordering van ziekeninrichtingen ten behoeve van militaire pa tiënten vaak ernstig gehandicapt door de omstandigheid, dat de luchtbescherming ook haar vaak zeer hooge materieele en per- soneele eischen moet doen gelden. Nog afgezien van de groote vermeerdering van burgerpatiënten, die als gevolg van lucht bombardementen gewond ziekenhuisverpleging noodig hebben, is het voorts zonder meer duidelijk, dat door de vordering van particuliere en niet-militaire overheidsziekeninrichtingen ten be hoeve van militaire lijders op verschillende plaatsen een tekort aan verpleegruimte voor burgers zal ontstaan. Aan de oplossing van dit vraagstuk, dat reeds geruimen tijd de aandacht heeft gehad, wordt thans met voortvarendheid gearbeid door een speciaal orgaan, hetwelk onder de auspiciën van het Hoofd van den Dienst der Volksgezondheid en in overleg met den militair geneeskun digen dienst tot taak heeft, de burgerlijke oorlogsvoorbereiding te entameeren, alsmede de noodige coördinatieve regelingen te treffen tusschen Roode Kruis, Luchtbescherming, D.V.G., genees kundigen dienst van autonome gemeenschappen etc. Bovendien moet rekening worden gehouden met de mogelijk heid, dat door luchtbombardementen verpleegruimte verloren gaat, niet zelden juist daar waar er het meeste behoefte aan bestaat. Het weinige vertrouwen, dat wij blijkens de ervaring mogen stellen in het beschermende vermogen van het Roode Kruis-embleem, doet zelfs de vraag stellen of het nog wel juist en doelmatig is, van dit embleem onder alle omstandigheden op de voorgeschreven wijze gebruik te maken. Als herkenningstee- ken en ter persoonlijke bescherming van het militair-medisch personeel dient het uiteraard in den vorm van den welbekenden roode kruis-armband gehandhaafd te blijven. Evenzoo kan er naar het voorkomt geen bezwaar tegen bestaan voertuigen, welke uit sluitend bestemd zijn voor gewondentransport dan wel andere zuiver medische bedoelingen hebben, van een klein formaat embleem te voorzien. Het op verren afstand herkenbaar maken van grootere medische formaties, zooals veld- en basishospitalen, is in den tegenwoordigen tijd echter niet alleen wat zijn nuttig effect betreft zeer twijfelachtig, doch behalve dat ook op grond van tactische overwegingen vaak ongewenscht, ja onder bepaalde omstandigheden zelfs ten eenenmale ontoelaatbaar. Immers zullen van verre waarneembare roode kruis-teekens in het operatiege bied de vijandelijke verkenning vergemakkelijken en een onge wenscht inzicht geven in de eigen troepenopstelling, terwijl zij in het achterland als wegwijzers kunnen fungeeren voor bombarde mentsvliegtuigen der tegenpartij. Daar komt nog bij, dat deze roode kruis-teekens willen zij als zoodanig herkenbaar zijn op 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 18