de aanzienlijke hoogte, van waaruit bomaanvallen als regel plegen te worden ingezet dusdanig enorme afmetingen moeten hebben, dat alleen reeds uit dien hoofde het aanbrengen daarvan op ern stige practische bezwaren stuit, ja niet zelden geheel onmogelijk is. Zoo zijn er tal van problemen, te veel om ze alle hier op te noemen, in den modernen oorlog zonder front, zonder flank en zonder achterland in de vroegere beteekenis van het woord, en zonder wettelijke gebondenheid, maar met het verbazingwek kende tempo, dat hem door de geperfectionneerde machines onzer dagen wordt verleend, welke niet alleen voor den tacticus van belang zijn, doch evenzeer voor den geneeskundigen chef, die in dit pandaemonium van technische bedrijvigheid tot taak heeft, de gewondenverzorging te regelen en den afvoer onder de zich van oogenblik tot oogenblik wijzigende omstandigheden dusdanig te verzekeren, dat geen opstuwing van gewonden binnen het operatiegebied in engeren zin wordt veroorzaakt. Vooral op de organisatie van een feilloozen, niet gemakkelijk te verstoren verbindingsdienst komt het hierbij aan. Was vroeger een goed en soepel werkend verbindingsstelsel voor den M.G.D. reeds van niet te onderschatten beteekenis, thans is dat om voor de hand liggende redenen in nog grootere mate het geval. De ver schillende eenheden der M.G.D.-organisatie moeten als het ware de in elkaar grijpende schakels zijn van één lange keten, ver loopend van de gewondennesten in voorste lijn tot de evacuatie- en concentratiehospitalen. Indien slechts een dier schakels los raakt, wordt daardoor oogenblikkelijk het geheele bedrijf lamge legd, ook al functionneeren de onderdeelen ieder op zichzelf nog zoo onberispelijk. Geen der onderdeelen mag op eigen gelegen heid werkenzij dienen zich aan te sluiten aan de vóór en achter gelegen eenheden. Zij beïnvloeden elkaar voortdurend en moeten daarom steeds ten nauwste met elkaar zijn verbonden. Worden in dit opzicht fouten gemaakt, dan zal veelal opstuwing van gewon den in het operatiegebied niet zijn te vermijden. Te allen tijde moet het streven van den geneeskundigen chef er op zijn gericht, dit te voorkomen, want vooral in den huidigen gemechanis eerden oorlog is het een onafwijsbare tactische eisch dat de gewonden, zoo snel als hun toestand zulks ook maar eenigszins gedoogt, uit het primaire actiegebied worden afgevoerd, aangezien door hun aanwezigheid de zoo uitermate gewichtige factor snelheid bij de doorvoering der operatiën in ongunstigen zin wordt beïnvloed. Blijkens de ervaringen uit den wereldoorlog en voorloopig kunnen wij niet anders dan ons daarop oriënteeren, omdat over betrouwbare gegevens uit den huidigen oorlog nog niet wordt beschikt ligt de zwakste schakel in den gewondenafvoer vaak tusschen de primaire en secundaire evacuatie, d.w.z. in het gebied van het veldhospitaal en het evacuatiestation. De oorzaak daar van kan men in verschillende richtingen zoeken. 880

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 19