Zoo is het in de eerste plaats mogelijk dat de patiënten langer da-n strikt noodig in het veldhospitaal worden aangehouden. Ver der bestaat de kans, dat het evacuatiestation ongunstig is gelegen ten opzichte van het veldhospitaal, zoodat het vervoer van deze laatste inrichting naar de inlaadplaats in de treinen veel tijd vor dert en, hetzij door oorlogshandelingen der tegenpartij, dan wel door andere complicaties, ernstig aan gevaar van verstoring bloot staat. Aanvankelijk zal er weliswaar voor zijn gezorgd, dat die ligging ten opzichte van elkaar zoo gunstig mogelijk was, doch de omstandigheden kunnen er toe hebben geleid, dat het oorspron kelijke evacuatiestation als zoodanig moest worden prijsgegeven en vervangen door een ander, op grooteren afstand van het veld hospitaal gelegen, terwijl dit laatste, immobiel geworden door een groot aantal in verpleging genomen patiënten, niet meer in staat was zich bij deze beweging aan te sluiten. Voorts kan de organisatie op het evacuatiestation zelf te wen- schen hebben overgelaten, hetzij doordat men misleid door onjuiste verwachtingen een onvoldoende hoeveelheid rollend materieel voor gewondenvervoer heeft aangetrokken, dan wel om dezelfde reden over te weinig personeel voor verpleging in de treinen beschikt. Ten slotte is het denkbaar, dat de afvoer spaak loopt door overvulling van de ziekeninrichtingen in het achterland, waarheen men zich volgens een bepaald vooropgesteld plan de evacuatie heeft gedacht, terwijl in onvoldoende mate rekening is gehouden met de eventueele noodzaak, dat de evacua- tiestroom op een gegeven oogenblik naar elders moet worden verlegd. Nu zal menigeen tegen de in het voorgaande geconstrueerde mogelijkheden aanvoeren, dat deze hoogstens in theorie bestaan en bij een behoorlijke voorbereiding dergelijke, toch wel zeer grove fouten zullen zijn te voorkomen. De practijk is er echter om te bewijzen, dat een onvoorziene samenloop van omstandig heden vaak tot de ernstigste moeilijkheden aanleiding kan geven. Men roepe zich in dit verband slechts de gebeurtenissen uit het begin van den wereldoorlog in de herinnering terug. Ondanks een behoorlijke voorbereiding werd toen, althans gedurende de eerste dagen, van Engelsche en Fransche zijde misslag op misslag be gaan de geheele aan- en afvoerdienst der Geallieerden dreigde aanvankelijk grondig in het honderd te loopen en de gewonden der snel terugtrekkende Fransche en Engelsche legers kwamen overal terecht, behalve daar waar zij thuis behoorden. Het is daarom goed, zich vertrouwd te maken met het idee, dat er fouten kunnen, en zeker ook zullen worden gemaakt, maar deze fouten behoeven niet dadelijk tot catastrophale ge volgen te leiden, als men ze slechts intijds als fouten onderkent en bereid is, er de noodige leering uit te trekken. Vaak en zeer terecht heeft men gezegd, dat de waarde van den chef van een geneeskundig onderdeel afhangt van de juistheid zijner verwach- 881

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 20