voerdienst in oorlogstijd uitermate zwaar is belast, zal hij veel zelf moeten regelen en zoo noodig onder nadere goedkeuring besluiten moeten nemen, hetgeen alleen mogelijk is indien hij een grondig inzicht bezit in de nooden en behoeften der zich van oogenblik tot oogenblik wijzigende omstandigheden. Een tweede in hoofdstuk IV van het O.V.G.D. I genoemd be langrijk punt is, dat het tot de taak van den militair geneeskun digen dienst behoort, de zieken en gewonden wederom zoo snel mogelijk geschikt te maken voor den dienst te velde. In het midden latend of dit uit zuiver medisch oogpunt bezien een al dan niet verheffende taak is, volgt er in ieder geval uit, dat behalve de algemeene leiding, ook het bevel over de evacuatie- en con centratie-hospitalen met hun overwegende Roode Kruis-bezetting, in handen van den militair geneeskundigen dienst moet berusten, aangezien burgerartsen, ook al dragen zij de uniform van Roode Kruis-officier, niet in staat mogen worden geacht, deze specifiek militaire taak met voldoende inzicht te vervullen. Zooals bekend is, wordt het vervoer van het veldhospitaal naar het evacuatiestation verzorgd met materieel van de veldhospitaal- af deeling, behalve in bijzondere gevallen, wanneer de afvoer niet per spoor, doch met auto-colonnes geschiedt. Voorts detacheert het veldhospitaal een officier van gezondheid, alsmede een kern van militair personeel bij het evacuatiestation voor het verleenen van hulp en zoo noodig van leiding aan de aldaar ingedeelde Roode Kruis-formaties. Het huidige O.V.G.D. neemt spoorweg vervoer nog aan als de normale wijze van transport en wel zoo, dat bij een grooten toevloed van gewonden tegelijk, speciale hospitaaltreinen zullen worden ingeschakeld, terwijl er bij een geringer aantal patiënten mede wordt volstaan, voor ziekenvervoer ingerichte wagons te haken aan voor andere doeleinden bestemde treinen. Dat dit zekere nadeelen meebrengt is duidelijk, daar de kansen op luchtaanvallen dan veel grooter moeten worden geacht. Het evacuatiestation zal om dezelfde reden niet mogen samen vallen met het eindpunt van den aan- en afvoerdienst, vermits dit om begrijpelijke reden een geliefkoosd object is voor bombar dementen uit de lucht. Voor het vervoer van gewonden en zieken per spoor beschik ken de Staatsspoorwegen op Java over de zoogenaamde E- en Q-rijtuigen. De E-rijtuigen bieden slechts plaats aan een klein aantal liggend te vervoeren patiëntenzij zijn daarom meer bedoeld voor gebruik in vredestijd. De Q-wagens, waarvan op Java een betrekkelijk groot aantal aanwezig is, bieden elk plaats aan 16 liggend over te brengen zieken of gewondenzij leenen zich vanwege hun relatief groote capaciteit bij uitstek voor ge wondentransport in oorlogstijd. Deze rijtuigen zijn wit geschil derd en aan beide zijden, alsmede op het dak voorzien van een Roode Kruis-embleem. Wat hun inrichting betreft voldoen zij ruimschoots aan te stellen eischen; de ventilatie is vrij behoor- 883

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 22