lijk en het meerijdend verplegend personeel kan iederen patiënt gemakkelijk bereiken. In het midden van de zijwanden bevindt zich links en rechts een groote schuifdeur, waardoor het rijtuig in een vóór-, midden- en achterstuk is verdeeld. In de voorste en achterste afdeeling kunnen elk drie draagbaren boven elkan der links en rechts worden opgehangen; in het middenvak is links en rechts ter hoogte van de schuifdeuren plaats voor twee brancards. Totaal kunnen derhalve 6 vóór, 4 in het midden en 6 achterin, te zamen 16 lijders, worden ingeladen. Tot den spoor weginventaris van deze rijtuigen behoort voorts een reservoir voor drinkwater, een stel rottan-transportverbanden -waarvan de militair geneeskundige dienst hoogstens bij uitzondering ge bruik zal maken, omdat hij over betere fractuur-immobiliseerende middelen beschikt dan deze ouderwetsche, maar overigens toch niet onpractische rottan-spalken verder eenig verbandmate riaal en ten slotte het onmisbare inodoretoestel. Gedurende den veldtocht tegen Polen en Frankrijk hebben volgens recente gegevens uit de Military Surgeon de Duitschers gebruik gemaakt van werkelijk indrukwekkende en van alle denkbare gemakken voorziene ambulance-rijtuigen. De af te voeren patiënten lagen daarin niet op brancards doch in complete, van bultzakken en lakens voorziene hospitaalledikanten en de bij het betrekkelijke artikel gereproduceerde foto's maakten meer den indruk van een zaal op een chirurgische afdeeling of van een rijdend veldhospitaal, dan van een spoorwagen. Wanneer men onze Q-rijtuigen met deze Duitsche ambulance-wagens vergelijkt, dan zal ongetwijfeld de uitrusting van eerstgenoemde erg sober voorkomen, hetgeen echter niet wegneemt dat zij aan redelijke eischen voldoen, terwijl zij daarnevens het voordeel hebben, dat bij het inladen de patiënten op hun eigen brancards kunnen blijven liggen, hetgeen bij aanwezigheid van vaste ledi kanten niet het geval is. 1) Als de speciaal daarvoor bestemde Q-rijtuigen niet of niet in voldoenden getale beschikbaar zijn, en in de practijk zal dat zeer zeker herhaaldelijk voorkomen, dan moet de gewondenafvoer geschieden met bagage- of goederenwagens. Zoo eenigszins moge- 884 b De afmetingen van de draagbaren der Q-rijtuigen zijn niet geheel gelijk aan die van de M.G.D.-brancards, zoodat zij niet tegen elkaar ver wisselbaar zijn. Dit is ongetwijfeld een moeilijkheid, waarvoor in de naaste toekomst een oplossing zal dienen te worden gezocht. Zulks kan op afdoende wijze geschieden door de Q-wagens in te richten voor het opnemen van legerbrancards, hetgeen met enkele niet al te ingrijpende wijzigingen aan het wagon-interieur mogelijk is. Voorstellen daartoe zouden op korten ter mijn bij de Afdeeling Materieel der S.S. te Bandoeng kunnen worden voor gebracht. In afwachting van de totstandkoming dezer ongetwijfeld urgente verbetering zal het ter vermijding van de voor de patiënten schadelijke overbrenging van den eenen brancard op den anderen bij het inladen in de treinen aanbeveling verdienen, de draagbaren op elkaar te plaatsen (voorstel Kruyne in het Juni-nummer 1941 van de Mededeelingen van het Centraal Comité van de Vereeniging „Het Nederlandsch-Indische Roode Kruis").

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 23