lijk, dient de luchtverversching in deze wagens te voren door kleine ingrepen te worden bevorderd. Is zulks door bepaalde omstandigheden niet uitvoerbaar, dan zal de rit met gedeeltelijk opengeschoven deuren moeten worden gemaakt, hetgeen blijkens de ervaring hier te lande veel overlast van stof en rook veroor zaakt. Voorts verdient het aanbeveling, eventueel aanwezige rekken en vaste gereedschapskasten, welke de montage der „draagbaarstellen voor spoorwegvervoer" belemmeren, althans een aanzienlijke schadelijke ruimte geven, weg te breken. Per sonenwagens leenen zich het minst voor liggend gewondentrans port. Als regel zullen zij dan ook alleen worden bestemd voor zittend af te voeren patiënten. In geval van nood kan men er weliswaar de banken uit verwijderen, doch daarmede is betrek kelijk veel tijd gemoeid en bovendien worden de rijtuigen daar door dermate ernstig beschadigd, dat men er alleen in het uiterste geval toe zal besluiten. Voor de inrichting van goederenwagens ten behoeve van het liggend vervoer van gewonden en zieken wordt gebruik gemaakt van de hiervoren reeds ter sprake gekomen draagbaarstellen, welke in de wagens kunnen worden geplaatst en door middel van schroeven in den bodem daarvan bevestigd. Tot dat doel bevindt zich bij elk draagbaarstel een zakje, waarin een schroe vendraaier, een houtboor en het vereischte aantal schroeven. Ieder draagbaarstel, dat in geval van nood ook op vrachtauto's en in autobussen kan worden gemonteerd, bestaat uit een gemak kelijk uitneembaar en inklapbaar geraamte van holle metalen buizen, waarin met een paar eenvoudige handgrepen vier bran cards veerend, twee beneden en twee boven, kunnen worden opgehangen. Het meest voorkomende model goederenwagen, de zoogenaamde G-wagen, biedt plaats aan 2 brancardstellen, te zamen bevattend 8 lijders; in de bagagerijtuigen (D-wagens), welke van buffer tot buffer gemeten, iets langer zijn dan 8 m, is gelegenheid tot opstelling van 3, in die langer dan 10,4 van 4 en in die langer dan 13 m van 5 draagbaarstellen. Wanneer de gewonden en zieken in de treinen zijn onderge bracht, hebben zij over het algemeen een langen lijdensweg voor zich, welke, door tal van complicaties veronaangenaamd, soms dagen kan duren. Daarom is het een onvoorwaardelijke eisch, dat medisch alle maatregelen worden getroffen, om de hen gedu rende de reis bedreigende gevaren zooveel mogelijk te elimineeren of althans te beperken. Nemen we aan, dat de afstand van het evacuatiestation tot het evacuatiehospitaal 300 km bedraagt, dan is dit laatste zeer zeker niet in één dag te bereiken. Immers, als men rekent op een rijduur voor een hospitaaltrein van 8 uur per dag met een behouden snelheid, d.w.z. daarbij inbegrepen de oponthouden op stations enz., van 25 km per uur, dan mogen we als gemiddeld af te leggen dagafstand der hospitaaltreinen niet re kenen op meer dan 200 km. Onder ongunstige omstandigheden 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 24