kan dat zelfs veel minder zijn. Daar 'het overnachten in de treinen als regel zal moeten afstuiten op ernstige medisch-hygiënische be zwaren, zooals de minder goede ventilatie in de stilstaande wa gens, de sobere accommodatie (kleine ligruimte boven elkaar op smalle draagbaren, slechte verlichting, etc.) en ten slotte de groote bezwaren, verbonden aan het aanbrengen van klamboes, zullen de gewonden 's avonds moeten worden uitgeladen en onderge bracht, hetzij in een verblijf op een of ander stationsemplacement, hetzij in een van de nabij gelegen ziekeninrichtingen, om indien hun toestand zulks gedoogt den volgenden dag naar hun defi nitieve bestemming te worden afgevoerd. Verder zal er, zeer ze ker bij een langen rit,, rekening mee moeten worden gehouden, dat bepaalde patiënten gedurende het vervoer naar de definitieve be stemming uit den trein moeten worden verwijderd omdat: a. hun toestand dusdanig is verergerd, dat verder vervoer nood lottig zou zijn b. door een complicatie op korten termijn operatief moet worden ingegrepen c. zij tijdens het vervoer in geestelijke onrust of in deliranten toestand zijn geraakt, hetgeen hun aanwezigheid in den trein met het oog op de andere lijders onraadzaam maakt d. zij zijn komen te overlijden. Wegens den langen duur van het vervoer per trein is een zeer grondige gewondensorteering in het veldhospitaal als laatste scha kel der medische voorziening in het operatiegebied dan ook een primaire eisch, terwijl tevens gedurende de reis medisch toezicht en een naar omstandigheden zoo goed mogelijke verpleging in de treinen onmisbaar moeten worden geacht. Naast het toezicht in de treinen, had men in Frankrijk gedu rende den wereldoorlog nog de zoogenaamde „stations de revision sanitaires", welke op bepaalde afstanden langs de evacuatiespoor lijn 6 uur sporens van elkaar) werden opgericht, waar alle passeerende gewonden aan een hernieuwde controle werden on derworpen en zij, die om de hiervoren genoemde redenen niet ver der konden reizen, werden aangehouden. Onze organisatie van het gewondenvervoer per spoor komt in groote trekken op hetzelfde neer. Degenen, 'die de treinen moeten verlaten, zullen worden on dergebracht in daartoe gevorderde ziekeninrichtingen, of, indien er in de buurt geen ziekeninrichtingen zijn, in voor ge wondenver- pleging ingerichte localiteiten op de stations dan wel andere voor hospitalisatie geschikte gebouwen, waarover onder de gegeven omstandigheden kan worden beschikt. He!t geneeskundig ma terieel voor de inrichting dezer gelegenheden zal naar omstandig heden door den M.G.D. dan wel door het Roode Kruis worden ge leverd. Een goede gang van zaken in dezen zal slechts gewaar borgd zijn, indien in vredestijd daartoe de noodige voorbereidin gen zijn getroffen. (Wordt vervolgd.) 886

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 25