1. MONUMENTENSERIE. MONTRADO. Het monument te Montrado is opgericht ter nagedachtenis aan de militairen, die daar en in de omgeving zijn gesneuveld of aan hun in den strijd opgeloopen wonden zijn overleden. Het draagt tot opschrift Ter NAGEDACHTENIS aan de GEVALLENEN te MONTRADO. 1854 1914 1856 1916 Hoewel het gedenkteeken blijkens het opschrift ook enkele betrekkelijk kort geleden gevallen militairen geldt, heeft het toch in hoofdzaak betrekking op de strijdmakkers, die het leven lieten tijdens de bevestiging van ons gezag in Montrado in 18541856. De aanleiding tot deze krijgsverrichting lag in het feit, dat de verschillende in het sultanaat Sambas bestaande Chineesche kongsi's ware republiekjes, die vaak elkaar bestreden doch zich ook veelvuldig aaneensloten ook na de verschillende door overste Sorg in 1850 uitgevoerde tochten (o.a. tegen Pe- mangkat), hun spel van schijnbare onderwerping voortzetten. Dit gold vooral de Fo Sjoen, een federatie van de kongsi's Thai Kong, Sjip Ng Foen en Lim Thian in de landschappen Montrado, Loemar en Boedoek. De pogingen van den resident, een vreedzame oplossing te be reiken, leden schipbreuk. In 1853 was de onrust zoozeer gestegen, dat de G.M.C., majoor Andresen, met kracht van wapenen moest optredenvan Sambas uit hadden tochten plaats naar Seminis en Sepang. Aanvankelijk scheen het krachtiger optreden zijn uitwerking niet te missen, doch al ras ging de hoop op blijvende verbetering van den toestand in rook op. Om definitief een einde te maken aan het verzet, vertrok op 10 Mei 1854 een door mj. Andresen geleide expeditie tegen Sing- kawang en Montrado. Den llden landde de hoofdmacht, be staand uit troepen onder de majoors Kroesen en de Brauw, te Selakau. Ondanks modder, regen en het ontbreken van paden, rukte zij op naar Singkawang, dat niet bezet was, en waar zij de over zee gekomen colonne onder mj. de Brabant ontmoette. 863

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 2