daaruit blijken, dat deze brigade bij het bereiken van den kust weg hier niet alleen militaire transporten opving, doch ook parti culiere autobussen, die op weg waren naar de stad, de inzitten den wisten nog van niets Vervolgens werd Sidi Barrani zelf van alle zijden aangevallen. Na heftigen tegenstand moesten de Italianen ook daar capituleeren. Van de operaties in de Westelijke woestijn in het algemeen kan worden gezegd, dat zij zijn gevoerd tegen een vijand, die behou dens een enkele uitzondering heeft getoond, een algemeen ge brek aan krijgsmanshoedanigheden te bezitten zooals wij die kennen; die weinig moed, initiatief of beslistheid heeft getoond en die, zoodra hij verliezen leed, snel was gedemoraliseerd. Hij heeft in het bijzonder in groote mate veronachtzaamd, een goed gebruik te maken van zijn aanmerkelijk numerieke over macht aan vliegtuigen en zich tevreden gesteld met een zuiver defensieven inzet van zijn mobiele krachten. Het verloop van den strijd in Lybië in de laatste drie maanden van 1940 heeft weder duidelijk aangetoond, hoezeer het mogelijk is, tegen een weifelen den en gedemoraliseerden vijand risico's te nemen en te ageeren met een mate van stoutmoedigheid, die zeker niet gerechtvaardigd zou zijn tegen een vijand met krachtiger eigenschappen. De Italianen hebben zich steeds laten verrassen. Zou een Duitsche aanvoerder het hebben toegelaten, zijn vechtwagen-afdeelingen te laten gevangen nemen, stilstaand en met de bemanningen slapend, zooals het Italiaanschen commandanten is overkomen ERYTHREA. Bij het uitbreken van den oorlog beschikten de Britten in den Soedan, het Britsch-Egyptisch condominium, dat in het z.o, grenst aan Erythrea en Abessynië en in het z. aan het protectoraat Oeganda, slechts over het Sudan Defence Corps. Deze troepen bestonden uit 3 bataljons, welke vrijwel uitsluitend waren ge oefend voor het verrichten van politiediensten en over het ge- heele gebied verspreid lagen, van Port Soedan aan de Roode Zee in het o., over Khartoem in het centrum tot de grens met Oegan da in het z., een afstand van hemelsbreed 1800 km. Hier lag een kans voor de Italianen. Zij schenen die, na eenige aarzeling, te zullen grijpen. Wij hebben gezien, dat Italiaansche gemotoriseerde troepen op 4 Juli de grens overschreden en Kas- sala en Gallabat bezetten. Dit beteekende echter tevens het einde van hun actief optreden zij groeven zich ter plaatse in De Britten met hun handjevol troepen daarentegen hebben zich geenszins tot de verdediging bepaald. Verre van dien. Snel hebben zij eenige gemotoriseerde afdeelingen gevormd, elk bestaand uit 9 pantserauto's, 4 met infanterie bemande vrachtauto's en vracht auto's, waarop te zamen 8 Brenn-mitrailleurs. Deze „gazelle troepen" hebben onophoudelijk nachtelijke aanvallen uitgevoerd. 902

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 41