alleenstaande boomen en struiken aantreft. Deze vallei is van alle omringende heuvels in te zien, uit het fort tot nabij F. Voor deze stelling aangekomen zooals gezegd werd de eerste aanraking hier op 2 Februari verkregen heeft generaal Pratt alles gedaan om den weg naar Cheren door omtrekking vrij te maken. Hij was in dit opzicht niet alleen zeer actief, doch nam groote risico's, hetgeen o.m. blijkt uit de poging, door de Happy Valley in den rug van de stelling te komen. Deze poging is uit gevoerd door 1 brigade infanterie, gesteund door 2 regimenten artillerie. Deze troepenmacht heeft acht dagen in de vallei ver bleven, is zelfs doorgedrongen tot de voorste linies der Italianen, doch tenslotte door hun reserves teruggeslagen. Het mislukken van de beschreven poging, het uitermate ruwe terrein en de moeilijkheden van den aanvoer deden den Britschen bevelhebber tot de slotsom komen, dat Cheren slechts was te ver meesteren door een frontale doorbreking van de stelling, derhalve door het défilé. De voorbereiding daartoe ving aan op 15 Februari, op welken dag een der twee divisies tijdelijk terugging op Agordat, waarna de voertuigen van de beide divisies gezamenlijk werden gebruikt voor den opvoer van levensmiddelen, water, munitie en motorbedrijfsstoffen. Toen dit gereed was, keerden de tijdelijk teruggenomen troepen terugdit was op 15 Maart. Al dien tijd gedroeg de infanterie van de achtergebleven divisie zich passief, de artillerie daarentegen zeer actief. Zij gaf o.m. eiken nacht storende vuren af. Van bescherming van de eigen infanterie mag nauwelijks worden gesproken, daar de Italianen hoegenaamd geen poging deden, te weten te komen, wat hun vijand in zijn schild voerde. Zij verkeerden immers in de vaste overtuiging, dat de stelling van Cheren onneembaar was, temeer daar zij was bezet door de beste, uit Addis Abeba aangetrokken, troepen als de Grenadiers van Savoye, Bersaglieri en Alpini. Gezegd moet worden, dat deze troepen uitstekend hebben ge vochten. Zonder te kort te doen aan de andere wapens, kan in het kort worden gezegd, dat de slag bij Cheren in hoofdzaak is gewonnen door het zuiver schieten van de artillerie. Zij telde meer dan 100 stukken, van 8.76 tot 15,3 cm. Hiervan gaven de 25-ponders (8.76 cm) in totaal ruim 103.000 schoten af, d.i. 1170 per stuk, de houwitsers van 15 cm in totaal ruim 12.000 schoten, d.i. 750 per stuk bij een vuurtempo van niet meer dan (schot/minuut). Het is voorgekomen, dat op één dag uit 80 vuurmonden 30.000 projectielen werden verschoten. De samenwerking tusschen de infanterie en de artillerie was reeds daardoor uitstekend, doordat men elkaar kende en dus ver trouwde. Daarbij bevonden de commandanten der voor onder steuning aangewezen artillerie of hun vervangers zich op de commandoposten der ondersteunde infanterie-commandanten. 905

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 44