Dit is hun bij het frontaal doorstooten van den vijand steeds noodlottig geworden. Voorts was hun moreel niet hoog, hetgeen er na Sidi Barrani en Cheren niet beter op werd. Zoo koesterden zij steeds een heilige vrees voor omvatting. Zoodra de vijand in hun rug was gekomen of werd verwacht, aanvaardden zij den terugtocht. Geheel anders stonden de zaken aan Britsche zijde. Daar is met veel durf en bluf gewerkt. Steeds is de schijn gewekt, sterker te zijn dan men inderdaad was steeds is zeer actief en verrassend opgetreden. De opperbevelhebber te Cairo heeft uiter mate groote risico's genomen. De resultaten hebben uitgewezen, hoe juist dit is geweestEen serie veldtochten heeft een eind gemaakt aan het Italiaansche koloniale rijk in Oost-Afrika, terwijl het deel aan den oever van de „Mare Nostrum" nog slechts be staat bij de gratie van den as-genoot. Groote risico's zijn bij deze veldtochten geloopen, inderdaad, doch men was er zich terdege van bewust, dat de tegenover de Italianen gevolgde wijze van op treden tegenover een gelijkwaardigen tegenstander niet mogelijk zou zijn geweest. Bijzondere zorgen heeft de watervoorziening gebaard, daar alles moest worden opgevoerd. Daardoor kon aan de troepen voor Cheren per man en per dag slechts 2 gallon (9 1) water worden verstrekt voor drinken, koken en wasschen. In Lybië moest deze hoeveelheid zelfs worden teruggebracht tot V2 gallon, d.i. 2% 1. Niettemin heeft de gezondheidstoestand niet te wenschen over gelaten. In Erythrea is vrijwel geen enkel geval van typhus voor gekomen, terwijl ook de dysentrie slechts zeer weinig slachtoffers heeft geëischt. De groote aantallen krijgsgevangenen hebben veel zorg gebaard. De verpleging en afvoer van deze lieden vormden een vraagstuk op zichzelf, vooral in Abessynië, waar e'lk transport, anders dan in het reeds 50 jaar door de Italianen bestuurde Erythrea, waar de bevolking geen moeilijkheden in den weg legde, door eenige pantserauto's moest worden beschermd. De haat van de Abes- sijnen tegen den Italiaanschen meester is zoo groot, dat ook de 100.000 kolonisten, vrouwen en kinderen, het niet kunnen stellen zonder bescherming van de Engelschen. Tenslotte dient niet onvermeld te blijven het aandeel dat de Abessijnsche patriotten (foto's 2 en 3) in den strijd hebben ge had. Zij hebben bij duizenden geholpen bij de groote drijfjacht, die na het breken van den hoofdweerstand op de Italianen is gehouden. De ervaringen, opgedaan met de moderne strijdmiddelen, geven aanleiding tot de volgende opmerkingen. De Duitschers hebben in de Westelijke woestijn hun middel baren vechtwagen gebruikt, welke 22 t weegt, een pantsering heeft van 30 mm, een bewapening van 1 kanon van 7.5 cm en 2 mitrail- 908

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 47