trekkelijk langzaam kan geschieden) in de richting van het •doel zijn gebracht. Voor wapens, welke niet in den koepel zijn opgesteld, zal dit in de richting brengen moeten geschieden door draaiing van den vechtwagen. Conclusie. Doelen, welke zich bevinden in de bovenverdiepingen van huizen, op de bermen van ingegraven wegen, in het algemeen boven en verder in de onmiddellijke nabijheid van den vechtwagen (binnen een kring van 6 m rond den vew.) kunnen niet door zijn vuurwapens onder vuur worden genomen. Een vechtwagen kan niet vuren in diep ingesneden slooten, waterleidingen, greppels en loopgraven, tenzij deze kunnen worden geënfileerd. Het benaderen van een stilstaanden of langzaam rijdenden vecht wagen biedt de meeste kans op succes, indien dit uit verschillende richtingen geschiedt en gebruik wordt gemaakt van de momenten, waarop de vuurwapens op andere doelen zijn gericht. Bij het benaderen van een vechtwagen moet het doel voorzitten, zoo snel mogelijk te komen binnen een kring van ±6m rond het voertuig. c. Rupsbanden. Een vechtwagen, waarvan een der rupsbanden is gebroken dan wel van het drijfwiel of de geleidingswielen is afgeloopen, kan zich niet meer verplaatsen. De herstellingswerkzaamheden kosten eenigen tijd en kunnen alleen plaats vinden buiten het voertuig. Conclusie. Wanneer een vechtwagen tot op worpafstand van de hand granaat of dichter is genaderd, trachten met handgranaten een of beide rupsbanden door te slaan zoodra de bemanning den vechtwagen voor het verrichten van de herstellingen tracht te verlaten, haar met handvuurwapenen bevuren of op andere wijze buiten gevecht stellen. Is men er in geslaagd, een vechtwagen tot zeer korten afstand te benaderen, dan een breekijzer of stok van hard hout steken tusschen den rupsband en het aandrijfwiel teneinde op deze wijze te bereiken dat de rupsband van het wiel afloopt. d. Uithoudingsvermogen van de bemanning. Door urenlang in een rijdenden en geblindeerden vechtwagen te verblijven, raakt de bemanning uitgeput. Zij heeft daarom veel rust, verpleging en verpoozing noodig, waartoe de voertuigen op veilige plaatsen moeten worden gebracht, op deze wijze aan de bemanning de gelegenheid biedend, buiten de vechtwagens te rusten. Gehouden proeven hebben uitgewezen, dat met de Ned.-Indische offensieve handgranaat in dit opzicht goede resultaten zijn te bereiken. 914

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 55