6. Vervolgens de vechtwagenbemanninig buiten gevecht stel len door het laten vallen van benzineflesschen op de ventilatie- roosters, het vuren met de handvuurwapens in de waarnemingsope ningen, dan wel indien de omstandigheden voor het verkrijgen van dekking gunstig zijn het door middel van handgranaten vernielen van boven-, zij- of rugpantser van den vechtwagen. 7. In bepaalde gevallen, bijv. wanneer een vechtwagen wegens motorstoring, vastloopen in het terrein a.a. tot stilstand is geko men en het van verschillende zijden benaderen door de gesteldheid van het terrein niet goed mogelijk is, kan mits de windrichting gunstig is het benaderen worden vergemakkelijkt door het branden van rookkaarsen. Hierdoor kan aan de bemanning tijde lijk alle zicht worden ontnomen. 8. In de verdediging is het gebied van actie van de speciale vechtwagen-bestrijders uiteraard gelegen in of achter stellingge deelten, waar het terrein toegankelijk is voor vechtwagens, terwijl geen of weinig kunstmatige vechtwagenhindernissen zijn aange legd en het terrein niet of niiet voldoende door pantserafweerwa- pens wordt bestreken. 9. Teneinde van huis uit in bedoeld gebied van actie een opstel ling in te nemen, welke geschikt is voor het bestoken en benaderen van een vechtwagen, verdient het aanbeveling, de speciale vecht wagen-bestrijders individueel en verspreid in breedte en diepte op te stellen met tusschenruimten en afstanden van 30 m (hand- granaatworpafstand)Bij voorkeur wordt hierbij gebruik gemaakt van individueele schutterskuilen waarvan de bovenbreedte niet grooter mag zijn dan 1.50 m, welke breedte nog juist het onge stoord overschrijden van vechtwagens toelaat. De diepte moet zoo danig zijn, dat de schutters daarin voldoende dekking vinden tegen het vuur der vechtwagens en zij die voertuigen over zich heen kunnen laten gaananderzijds moet het snel verlaten van de schutterskuil mogelijk zijn. Het meest geëigend is een diepte, wel ke het midden houdt tusschen die van schutterskuilen voor staan de en voor knielende scutters. Er zal naar dienen te worden gestreefd, de vorenbedoelde op stellingen te kiezen op korten afstand (binnen handgranaatworp- afstand) achter betrekkelijk geringe terreinverhoogingen (bv. ga- langans) en (of) achter oploopende hellingen van terreininzinkin gen, kortom achter terreinhinderissen, bij het overschrijden waar van de vechtwagens hun buik bloot geven, welk moment gunstig is voor het werpen van handgranaten tegen dit kwetsbare gedeelte van den vechtwagen. 918 De ervaring heeft geleerd dat men geneigd is, de benzineflesschen tegen den vechtwagen te werpen, waardoor het effect in de meeste gevallen verloren gaatde beste resultaten worden verkregen door de flesch, met onderarm-worp zoodanig te werpen, dat zij op het voertuig neervalt en de brandende vloeistof in de openingen (ventilatieroosters, waarnemingsope ningen) vloeit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 59